Sedm lidí stále zůstává ve vážném stavu. Stav jednoho pacienta na anesteziologicko-resuscitační klinice nemocnice u svaté Anny v Brně se nicméně mírně zlepšil. "Lékaři ho proto mohli odpojit od mimotělní podpory. Momentálně je tedy na ECMO jeden pacient, zbylých šest je na umělé plicní ventilaci," upřesnila v pátek dopoledne mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Miroslavští i lidé z okolí přispívají na nákup ochranných pomůcek pro ty, co je potřebují nejvíc.
Mozkem, penězi, rukama: 35 tipů, jak pomoci v době koronavirové v Brně a okolí

Stav k 10. dubnu večer.Zdroj: DENÍK/Markéta EvjákováJak vyplývá z údajů krajské hygienické stanice k šesté večer, v Brně se počet nemocných zvýšil o jednoho na 127, nakažených lidí z Brněnska je zatím stále 35. Čtyři pacienti přibyli na Blanensku, kdy tak jejich počet stoupl na šestnáct. A čtyři další nemocné evidují hygienici i na Břeclavsku - je jich tam už 81. Na Hodonínsku žádný nakažený nepřibyl, zůstává jich devět. Vyškovsko hlásí pořád 17 nemocných stejně jako ve čtvrtek. A dva nové případy nemoci Covid-19 jsou na Znojemsku - celkem tedy 47.

Hrkači v Branišovicích na Brněnsku.
V Branišovicích hrkají společně, navzdory koronaviru. Každý na svém dvorku

Hygienici nařídili od začátku epidemie karanténu 2212 lidem. "Z nich je aktuálně v karanténě 802 lidí, ostatním již doba izolace skončila," upřesnila epidemioložka Renata Ciupek z Krajské hygienické stanice v Brně.

Majitelka vlastní značky Glorious Threads Lucie Fojtů, které neznámý zloděj vykradl ateliér i s šicími stroji.
Roušky šila po nocích, plánovala ateliér. Jenže zloděj jí ukradl všechny stroje

Osmačtyřicet lidí se podle ní uzdravilo, což je o tři víc než ve čtvrtek. Podle údajů jihomoravských hygieniků k páteční šesté večer leží 34 pacientů v nemocnicích na infekčních odděleních. "Sedmnáct jich bylo hospitalizováno v jiných zdravotnických zařízeních a drtivá většina - tedy 281 - se jich léčí doma, což je 85 procent," upřesnila Ciupek.

V České republice je podle údajů ministerstva zdravotnictví ze sobotního rána 5735 nemocných Covidem-19, 123 pacientů viru podlehlo, což je o čtyři víc než v pátek večer. Počet uzdravených lidí se zvýšil z 346 na 370.

Online reportáž