V mírně omezeném režimu z takového důvodu fungují i některé školky v Brně-středu. „Zatím se nám daří držet je otevřené. Některé učitelky ale musely zůstat doma s vlastními dětmi, nebo jsou v karanténě. Proto se stává, že je otevřených méně tříd, nebo jdou žáci ze školky domů dříve,“ potvrdila mluvčí městské části Kateřina Dobešová.

Zároveň ale podotkla, že dětí v současném období rovněž chodí do školek méně. „Máme viditelný pokles dětí, které si rodiče nechali doma," poznamenala Dobešová.

Problém s omezením fungování kvůli koronavirové pandemií a opatřením na její zastavení vnímají i v dalších částech Brna. Zejména díky vstřícnosti rodičů se daří pokračovat ve vyučování v královopolské školce Chodská 5, kde je nyní jedna třída v karanténě kvůli pozitivnímu testu učitelky na koronavirus. „Navíc máme dvě učitelky, které zůstaly doma na OČR. Zatím ale fungujeme dál. Jsme vděční za vstřícnost rodičů. Poprosili jsme je, aby ti, kteří si to mohou dovolit, nechali děti doma,“ zmínila ředitelka Monika Malcánková. Podle ní je současná situace velmi náročná, navíc se mění každým dnem.

Podobné problémy řeší i ve školce Pohádka v brněnských Bohunicích. „V jedné ze tříd se potvrdila nákaza koronavirem, všechny děti, které tam patří, jsou od čtvrtka v karanténě. Zároveň máme pět neschopenek a tři žádosti o ošetřování člena rodiny. Sama jsem také v karanténě, snažíme se provoz udržet seč to jde," uvedla ředitelka školky Simona Ulbrichová. Zda se podaří školku nechat otevřenou, není jisté.

Naopak ve školce Staňkova 14 v brněnském Králově Poli mají zatím každý den plný stav, učitelů i dětí. „Z našich čtyř tříd máme ve dvou téměř plný stav, a ve dvou je trochu vyšší nemocnost, tam je dětí méně. Ale v zásadě tady máme plno a i učitelky jsou v práci všechny," shrnula zástupkyně ředitelky Základní a mateřské školy Staňkova Jana Kratochvílová.

Zatím bez omezení způsobených ať koronavirem nebo aktuálními vládními opatřeními fungují školky na Vyškovsku. „Vím ale, že tento problém trápí mnoho školek. My jej aktuálně neřešíme i proto, že nikdo z našeho pedagogického sboru nemá děti na prvním stupni základní školy,“ řekla Deníku ředitelka Křesťanské mateřské škola Karolínka ve Slavkově u Brna Josefa Hana Jarošová.

V Mateřské škole Palánek ve Vyškově se děti omezení také nemusejí obávat. Je stále otevřená. „U nás to zatím zvládáme. Máme však dvě učitelky, které mají děti na prvním stupni základní školy. O OČR ale zatím nežádají,“ uvedla ředitelka školky Alena Prouzová.

V plném režimu stále funguje Mateřská škola Pražská ve Znojmě. I když s oslabeným personálem. „Zatím nám zůstaly doma dvě učitelky, které mají děti na základních školách. Mírně nám ale současně ubylo i dětí, které si jejich rodiče nechaly doma společně se školou povinnými sourozenci. Zatím provoz zvládáme, byť s větším úsilím, než při běžném režimu,“ uvedla ředitelka školy Milena Zachová.