Když na přelomu roku astronomové zaregistrovali na Vysočině pád meteoritu a následně našli jeho části, způsobilo to poprask. Za nevěřícných reakcí odborníků nyní Josef Pokorný z Ladné tvrdí, že za obcí objevil jeho dosud největší úlomky.

Obrátil se s tím na redakci Břeclavského deníku Rovnost i ladenskou starostku Renátu Priesterrathovou. „Jsem přesvědčený, že je to meteorit. Když největší z kamenů přiložím ke světlu, rozzáří se různými barvami. Viděli jsme s manželkou jak to padá, pak jsem našel rozštípnutý strom, kráter a několik úlomků," vyprávěl muž a na stůl vyskládal několik kamenů různých tvarů. Nejtěžší má podle něj pět kilogramů.

Taková hmotnost je ale v souvislosti s nedávno spadeným meteoritem nepravděpodobná. Tvrdí to například předseda astronomického klubu v Pelhřimově Jakub Hraníček. „Že by hlavní část meteoritu spadla u Ladné možné není. U těchto kusů vyšší hmotnosti je velmi nepravděpodobné, že by se vychýlily z vypočítané dráhy. Díky tření a větru by se to mohlo stát jen u těch menších. Podstatná část, která stále ještě není nalezená, leží v místě hustého lesa u Nového Města na Moravě," říkal Hraníček. Právě jeden z jeho kolegů část meteoritu, který znalci nazývají bolid, našel.

Mají bolidovou síť

Objevené části meteoritu na Vysočině vážily několik gramů, i proto jsou pro odborníky slova ladenského obyvatele nevěrohodná. „Několik kilogramů by byly velká rarita, většinou jde maximálně o desítky gramů. Přesvědčení muže o cenném nálezu ale není výjimečné. Lidé nám volají a kameny popisují. V drtivé většině případů se nikdy nic takového neprokáže," pokračoval Hraníček.

Pokorný s kameny přišel i za starostkou Priesteráthovou. Ta ho odkázala na někoho, kdo se astronomií zabývá. „Vyslechla jsem ho, ale co našel, si netroufám odhadnout," sdělila první žena obce.

Lidé s podezřením na nález horniny z vesmíru se mohou pro potvrzení či vyvrácení informace obrátit na astronomický ústav oddělení meziplanetární hmoty. Kontakty lze najít na webových stránkách. Vhodné je kameny vyfotit u pravítka a poslat k posouzení. Zda to udělá i muž z Ladné, je zatím nejasné. „Ještě uvidím," podotkl Pokorný.

Astronom Vlastimil Vojáček z Břeclavi se na pracovišti v ondřejovské observatoři zabývá mimo jiné právě bolidy. O „úlomcích z Ladné" nic neví. „Od žďárského bolidu jsme nezaznamenali, že by nějaký další spadl," reagoval Vojáček.

Vzpomněl, že takzvaný bolid zazářil před osmi lety nad Moravským Žižkovem ve výšce několika desítek kilometrů. Celý při tom shořel v atmosféře. Že meteor dopadne až na zemi, to se podle něj stává výjimečně. „Jedná se o náhodný jev. K poslednímu zaznamenanému pádu na území republiky došlo právě před Vánoci na Vysočině," dodal znalec.

Počet ohlášených nálezů stoupá vždy se zveřejněním potvrzeného případu. Astronomové ve střední Evropě mají kvůli pozorování těchto jevů vytvořenou bolidovou síť s kamerami.