Nadšenci v regionu však pozorovali i méně obvyklé hosty, kteří se vyskytují jen na některých místech České republiky. „Na jihu Moravy žije třeba strakapoud jižní, severněji už se ale neobjevuje. Někdy ho vidím i u nás na krmítku,“ informoval ornitolog Gašpar Čamlík.

Opeřence na krmítkách rád pozoruje třeba Břeclavan Roman Figura. „Dozvím se něco nejen o výskytu jednotlivých druhů, ale i o tom, jak se chovají. V zimě jsem tam zastihl i severské hosty – pěnkavy jikavce,“ svěřil se nadšenec.

Loni lidé v kraji napočítali 6 437 sýkor koňader, letos zhruba o pět tisíc víc. Pozorovali i čtyři strakapoudy jižní. Počty se mohou ještě mírně měnit, odborníci seznam zkontrolují. „Třeba vlaštovky tady nezůstávají, nemají co žrát, lidé si je určitě spletli,“ zmínila za organizátory Dita Hořáková.

Zájemců o sčítání oproti loňsku přibylo. V roce 2019 se zapojilo v celé republice zhruba čtrnáct tisíc nadšenců, letos už jich ornitologové registrují přes dvacet tisíc. „Je vidět, že lidi tato problematika zajímá. Bez nich takové množství dat neposbíráme,“ upozornila Hořáková.

Zatím ale podle ornitologů nelze odhadnout trendy, na ty jsou potřeba data třeba za pět let sčítání.


Nejpočetnější druhy ptáků, které letos pozorovali Jihomoravané na krmítkách:
-sýkora koňadra: 11 525
-vrabec polní: 7 541
-vrabec domácí: 7 070
-hrdlička zahradní: 3 858
-sýkora modřinka: 3 311
-zvonek zelený: 2 178