Ahoj, můžu tě o něco poprosit? Nepošleš mi, prosím, sto dvacet šest korun přes bankovní účet? Potřebuji je na paušál, který musím do dnešního dne zaplatit. Zítra ti to vrátím.

Zprávu s takovýmto textem obdržel minulý týden přes Facebook Jakub Klimeš ze Skalice nad Svitavou. V domnění, že komunikuje s jedním ze svých přátel Lukášem Martinkem z Boskovic, pokračoval v konverzaci dál. A slíbil, že mu peníze pošle. „Super, a co máš za banku? Pošleš mi to přes platební bránu? Budu to mít na účtu okamžitě a je to bez poplatků. Přihlásíš se tam stejně jako do internetového bankovnictví," vysvětloval lest netušícímu muži jeho údajný kamarád.

Klimeš měl nakonec štěstí. Požadovanou sumu neposlal, protože platbu nešlo z technických důvodů uskutečnit. O pár minut později mu odepsal jeho skutečný přítel. „Nic mi neposílej, někdo se mi naboural do facebookového účtu," varoval Klimeše.

Chtěl číslo účtu

Ten byl rád, že se nechytil do pasti, Martinek je ale z události v šoku. Z toho, že někdo vystupoval pod jeho fotkou i jménem a vzal na sebe jeho identitu. „Tu samou zprávu odeslal téměř celému seznamu mých přátel. Mám jich asi dvě stě. Když se na to některý z nich chytl a začal s dotyčným komunikovat, ten se pak snažil zjistit jeho číslo účtu a údaje k internetovému bankovnictví. Myslím, že dva až tři přátelé peníze bohužel skutečně odeslali," popsal Martinek.

Na skutečnost, že má co do činění s internetovým pirátem, ho upozornil kamarád. „Byli jsme spolu na fotbale a on mi ukázal zprávu, kterou údajně ostatním píšu. Jakmile jsem přišel domů, zapnul jsem počítač a všem jsem se snažil vysvětlit, že jsem jim nepsal já. Také jsem si musel okamžitě změnit heslo a všechna nastavení. Můj strýc, který pracuje na oddělení hospodářské kriminality, mi řekl, že podvodníci takto mohou lidem vybílit i celé bankovní účty," varuje Martinek.

Podobné případy jsou pro policisty novodobým fenoménem, který se začal objevovat s větším rozmachem sociálních sítí. „Začaly se vyskytovat hlavně od druhé poloviny minulého roku, a to po celém Česku. Na Blanensku jsme za tuto dobu vyšetřovali deset podobných událostí, přičemž u některých může jít o desítky poškozených," uvedl mluvčí blanenské policie Petr Nečesánek.

Odhalování internetových podvodníků je podle něj o to složitější, že mohou za počítačem sedět kdekoliv. „Prostředí je vysoce anonymní. Člověk může psát z Prahy nebo Vyškova. Seznamy poškozených často nejsou uzavřené," přiblížil mluvčí policie.

Na policii se totiž často obracejí další a další lidé. „Jde o sofistikovanou trestnou činnost, pachatelé mají většinou vše do detailů promyšlené a dobře se orientují v počítačové síti. Přesto je lze vypátrat, jen to trvá delší dobu," uvedl Nečesánek.

Oběťmi jsou podle něj především lidé, kteří aktivně pracují s počítačem. „Jsou často neopatrní a důvěřiví. Když heslo, kterým se přihlašují na Facebook, zadávají například i při hlasování v různých soutěžích, snadno se jim může do profilu dostat někdo cizí. Vystavují se tak velkému riziku," varoval Nečesánek.

Své o tom ví i jedna z dalších obětí. Pavel Kolínek ze Spešova si zadělal na problém tím, že na Facebooku hlasoval v soutěži za kamaráda, který jezdí raylle. „Aplikace po mně opět vyžadovala přihlašovací heslo. Jakmile jsem ho zadal, věděl jsem, že je zle. Celá obrazovka na počítači mi zčernala. Na takzvanou zeď jsem dal všem svým přátelům vědět, ať nereagují na zprávy, ve kterých po nich budu něco chtít," přiblížil Kolínek.

O pár hodin později však přišel na to, že internetový podvodník si z jeho příspěvku těžkou hlavu nedělal a smazal jej. „Napsal mým přátelům, že nutně potřebuji čtyřicet korun. Na mém profilu jsme byli přihlášení oba dva současně. Nakonec se mi povedlo změnit si heslo. Už jej zadávám jen při prvotním přihlašování do profilu, jinak ne," dodal.