Pálava, Drahanská vrchovina, Beskydy, rakouské Alpy či Vídeň. Z rozhleden na jižní Moravě mohou zájemci nahlédnout i do okolních států. Zájem o tento zážitek mezi turisty stoupá. V kraji jsou desítky rozhleden a další vznikají. „Hrady a zámky mě moc nelákají. Před prohlídkami v uzavřených prostorách dávám přednost výletům krajinou. A v tomto ohledu je rozhledna ideální výletní cíl," myslí si například šestadvacetiletý Martin Kovář z Brna.

Za pravdu mu dává předsedkyně Jihomoravské oblasti Klubu českých turistů Hana Slabáková. „Turisté chtějí za něčím jít. Potřebují nějaký cíl. Například můj manžel by na výlet jenom tak nešel. Na rozhlednu ano," uvedla Slabáková.

Turistický klub podle ní k této příležitosti připravil odznaky, které lidé obdrží po návštěvě určených rozhleden. „Musí se prokázat například razítkem z místa, nebo opsaným kódem z některých tabulí. Výletníci tak rozhledny doslova sbírají," podotkla.

Lákavý cíl

Nesporným lákadlem na rozhledny je podle Slabákové především výhled do okolí. „Například z šestadevadesátischodové rozhledny v Hlíně jsou vidět Alpy. Jinde zase Bílé Karpaty. Nezdá se to, ale z jižní Moravy je možné dohlédnout opravdu daleko, což mnoho lidí přitáhne. A o turisty obce stojí, proto rozhleden staví čím dál víc," dodala Slabáková.

Rozhlednu v okolí obce si pochvaluje například starosta Veselice na Blanensku Miloslav Novotný. „Rozhledna Podvrší u Veselice u nás stojí od roku 2001. Ročně k nám přitáhne asi patnáct až dvacet tisíc turistů. Všechno záleží na počasí," vypočítal Novotný.

Lidé se podle něj na rozhlednu zastavují při návštěvě Moravského krasu. „Nejsou to jen Moravané, ale i zahraniční turisté. Nejvíc Slováci a Poláci," dodal. Rozhledna podle něj nepatří přímo obci. „Je součástí telekomunikační věže. Majitelé nám pozorovací plošinu pronajímají za symbolickou částku tisíc korun za rok," dodal starosta.

Podle mluvčího Jihomoravského kraje Jiřího Klementa je spolupráce obcí s mobilními operátory běžná. „Operátoři se v některých případech podílejí na výstavbě rozhledny coby vysílače," upozornil Klement.

Obce ve většině případů neplatí plnou částku ceny ani u nových staveb. „Co se týká výstavby nových rozhleden, velmi často jejich investoři využívají možnost získání dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod," upozornil Klement.

Mluvčí programu Kateřina Dobešová vypočítala, že na jižní Moravě podpořili čtyři rozhledy. „Alexandrova rozhledna u Adamova, Akátová věž u Židlochovic, Nedánov u Boleradic a k rozhledně u Hustopečí jsme přispívali na Mandloňovou stezku. Částky se pohybovaly mezi zhruba dvěma a třemi miliony. Nedá se mluvit o typové výstavbě. Každá rozhledna je úplně jiná," vysvětlila Dobešová.

Od typu stavby se také odvíjí údržba rozhleden. „V podstatě se dělí na dvě skupiny. Jedny jsou přístupné omezeně a mají správce, který na ně dává pozor. Druhé jsou přístupné neustále a bez dohledu. Jsou proto postavené z odolných materiálů, jako je kámen nebo kov. Ty přežijí jak nápor návštěvníků a špatné počasí, tak i řádění vandalů," tvrdí Slabáková.

Skryté v lese

Vandalové se podle ní často stahují do rozhleden v blízkém okolí obcí, kam to nemají příliš daleko. Rozhledny ale nejsou jen doménou přilehlých oblastí menších obcí. „Málokdo ví například o rozhledně v brněnských Soběšicích. Je skrytá v malém remízku a vůbec nejlepší výhled z ní je v noci. Chodíme tam s přáteli s lahví vína a podle světel se pokoušíme rozklíčovat, které patří které budově," řekl Brňan Jindřich Lasnovský.

Kromě Soběšic můžou Brňané za výhledem vyrazit také do Nového Lískovce. V lesoparku nad Raisovou ulicí už jedna rozhledna stojí, další tam má vzniknout v příštích letech. „Původní stavba je památkou na funkcionalismus. Vyhlídka z ní ale není příliš dobrá. Pouze na podzim a v zimě, když opadají stromy, je toho vidět víc," popsal rozhlednu místostarosta Nového Lískovce Jan Privarčák.

Nová rozhledna v městské části navržená ateliérem Štěpán má stát jen několik desítek metrů od té původní. „Šlo nám především o výhled. Se zastupiteli jsme udělali výpravu, kde jsme vybírali nejvhodnější místo. Jelikož pracuji ve výškách, vytipovával jsem nejlepší výhled ze stromů. Našli jsme takové místo, odkud je výhled na oblast od Babího lomu až po Pálavu. Teď už jen na stavbu musíme sehnat peníze," podotkl Privarčák.

Starosta Hlíny Miloš Dostalý před novou rozhlednouRozhledna Vladimíra Menšíka v Hlíně u Ivančic kvůli velkému zájmu rozšířila otevírací dobu. Starosta obce a správce rozhledny Miloš Dostálý říká:

Rozhlednu si každou neděli rozkládáme na stole

Hlína u Ivančic - V rozhledně Vladimíra Menšíka začal dělat správce hned po jejím otevření. Byl už u jejího zrodu, a proto mu to přišlo správné. „Tehdy jsem ale ještě netušil, jaký o ní bude zájem," říká starosta Hlíny u Ivančic na Brněnsku Miloš Dostálý, který kromě správcování a starostování pracuje na dráze.

Kolik vám práce na rozhledně zabere času?
Minimálně dvě až tři hodiny týdně. Záleží na návštěvnosti. Musím ji projít a podívat se, co je kde potřeba udělat. Spočítat tržbu, připravit podklady. Někdy přichází skupiny návštěvníků, které mají zájem o výklad. Ten dělám také já. To se potom nahoru podívám i několikrát za den. Už jsem přemýšlel, že správcování někomu předám, ale rozhledna mi přirostla k srdci. S manželkou si vždycky v neděli večer rozhlednu rozložíme na stole a počítáme tržby nebo kolik se prodalo pohlednice a dalších obrázků.

Rozhledna je otevřená od roku 2007. V Hlíně ale jedna stála už začátkem minulého století a další koncem čtyřicátých let. Obě byly nakonec zbořené. Proč se obec rozhodla pro novou?
Nápad vznikl v roce 2001 v hlavě Josefa Flíčka z Klubu českých turistů Ivančice. Byl v podstatě organizátorem projektu, bez něj by rozhledna nevznikla. Ivančice na stavbu přispěly stejně jako Klub českých turistů. Ten dokonce uspořádal sbírku.

Proč jste se rozhodli právě pro název Vladimíra Menšíka?
Hledali jsme něco, co je společné všem třem iniciátorům. Vladimír Menšík je ivančický rodák. V jednom pořadu navíc zmínil, že rád chodíval na houby směrem k Hlíně. Jestli je to pravda, nevíme. Jeho syn na slavnostním otevření rozhledny říkal: „Tata o tom pořád mluvil, ale netuším, jestli tam někdy došel."

Jsou obyvatelé obce se svou rozhlednou spokojení?
To je jako se vším. Rozdělili se na tábory. Jedni jsou z rozhledny nadšení. Druzí naopak tvrdí, že se peníze mohly investovat do něčeho důležitějšího. Rozhledna ale není jen pro místní. Navštěvuje ji například hodně lidí po cestě na novomlýnské nádrže nebo školní zájezdy. Letos jsme kvůli tomu rozšířili otevírací dobu. Na začátku jsme totiž počítali s pár desítkami lidí, ale když je silný den, přijde jich i tři sta.

MAPA JIHOMORAVSKÝCH ROZHLEDEN

Mapa jihomoravských rozhleden.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE NA OBRÁZEK

Mapa jihomoravských rozhleden.

Rozhledna v Babím lomu u Lelekovic.Na rozhledně straší důchodce

Lelekovice - Pozor, tady straší. Za odhozeného špačka, ať je z tebe hračka. Nápisy nad vchodem do rozhledny Babí lom u Lelekovic na Brněnsku varují nepořádné turisty. A částečně mají pravdu. Podle místních obyvatel se totiž na rozhledně i hřebenu Babího lomu potuluje podivná postava. „Od známých slýchám, že kolem rozhledny chodí muž v bílém rouchu, který dělá mýdlové bubliny," říká například Jana Horníková z Lelekovic.

S mužem mají zkušenosti i turisté. „V ruce držel bublifuk vlastní receptury. Už si nevzpomínám na přesné složení, ale byl tam i jahodový sirup. Bavil se tím, že se zaujetím vyfukoval obrovské bubliny a pak kolem nich prudkým mácháním rukou vytvářel vzdušné proudy, aby letěly co nejdál," popsala svůj zážitek na zájmovém webu o Brně Markéta Polášková.

Podle starosty obce Jaroslava Diviše se jedná o místního obyvatele Jaromíra Váňu. „Je to invalidní důchodce. Pouští dolů z rozhledny bubliny z velkého bublifuku," vysvětluje Diviš. Váňa podle něj chodí na lom už několik let. Je tam téměř každý den a povídá si s výletníky. „Občas se u toho balí do prostěradla," popisuje jeho zálibu Diviš. Hraje tak roli strašidla, na které upozorňuje nápis nad vchodem do rozhledny. „Říká se, že i název lomu je odvozený od strašidelné události," upozorňuje starosta. Nad krajem prý letěly ježibaby s kameny v náručí. Nemohly je ale unést, a tak je pustily na zem. Na stejném místě vznikl Babí lom.