VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protestní pochod: davy lidí v Břeclavi odsoudily Romy

Břeclav /ONLINE/ - Rasistická hesla, urážky a provokace. Tak vypadala nedělní akce v Břeclavi, která byla nahlášená jako pochod za napadeného mladíka. Jenže někteří demonstranti, ho pojali po svém. Příznivci Dělnické mládeže v průvodu městem vykřikovali: Cigáni, vylezte! Chceme bílý Čechy! a podobně. Síla davu strhla i přihlížející.

22.4.2012
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Protestní pochod Břeclaví za zraněného chlapce.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

„Policajti, vy jste Češi? Bojíte se otočit a jít s námi?“

„Takovou havěť hájíte?“ skandovala Dělnická mládež.

Chtěli boj. Policisté byli v ulicích města v neděli připravení na možný střet radikálů s tamními Romy na nejhorší už od brzkých ranních hodin. Strážců zákona přijely asi tři stovky.

Demonstrace začala po poledni, ale už kolem jedenácté se u vlakového nádraží začali hemžit skupinky lidí. Myšlenka pochodu? Podpora patnáctiletého Petra Zhyvachivského, jehož minulou neděli zbili tři útočníci. Přišel o ledvinu.

Petr po útoku řekl své matce, že v jednom poznal Roma. Dalším dvěma údajně neviděl do obličeje, protože měli kapuce.

U vlakového nádraží, odkud měli demonstranti jít na náměstí T.G.M., to vřelo. Přišly stovky lidí. Policisté hned na začátku jednoho z účastníků pochodu odzbrojili. „Měl u sebe obušek,“ uvedla krajská policejní mluvčí Petra Vedrová. Tím spáchal přestupek.

Jenže chování policistů, kteří mladíka lustrovali, se nelíbilo jak radikální mládeži, která přijela odjinud i obyvatelům města. „Styďte se, nechte nás být. Co tady děláte, chlapi? Pomáháte, nebo chráníte?“ rozčiloval se například Vladimír Přichystal z Břeclavi.

Napjatá atmosféra panovala i při průchodu městem směrem. Radikálové v čele skandovali hesla namířená proti Romům a snažili se je pokřikem vyprovokovat. Policisté byli připravení. Bránili demonstrantům, aby sešli z trasy pochodu.

Na náměstí T.G.M. se lidé zastavili. K lidem nejdříve promluvil starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý. „Dokud nechytí pachatele, tak…“ V tu chvíli ho dav překřičel. „To meleš dokola, a co potom?“ ozvalo se. „Přísný trest pro pachatele,“ řekl do megafonu k demonstrantům Ryšavý. Jenže nebyl moc slyšet. „A co si s tím pomůžeme?“ ozvalo se a odvedle zazněla poznámka: „Dobrý cikám – mrtvý cikán.“

Projev předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase pak kvůli nedostatečnému ozvučení zanikl. Organizátoři nebyli v tomto směru dobře vybavení.

Po projevech se lidé postupně trousili zpátky k nádraží. Kolem pikniku u žluté školy, kde se na trávníku shromáždili další demonstranti, kteří svou akci nazvali Nedělní oběd. „Chceme primárně být nekonfliktní. Jsme proti rasismu. Nechceme provokovat Břeclaváky, soucítíme s Peťou, ale nechceme zneužít toho, co se stalo, jak to udělala Dělnická mládež,“ uvedl mluvčí akce Jan Neugebauer. Za svůj přístup si vysloužili spoustu nadávek od radikálů.

Mnozí z demonstrantů zamířili z náměstí do oblasti kolem Riegrovy ulice, kde žije spousta Romů. Těžkooděnci jim však zabránili ve vstupu do dvora, aby nedošlo ke střetu. Pak křičící mladíky vytlačili na Náměstí Svobody. Někteří se nechtěli smířit s tím, že nemohou projít, a tak se pustili do diskuze s antikonfliktním týmem. Jeden jeho člen musel zasáhnout při roztržce s romským novinářem a demonstranty.

K jinému střetu s Romy nakonec nedošlo. Podle sociální pracovnice IQ Roma servisu Aleny Gronzíkové se přece několik Romů demonstrantům postavilo. „Nebyly to provokace. Jen tam stáli, aby ukázali, že se nebojí. Je to útok na všechny Romy, aniž by to mělo příčinu,“ poukázala nespokojená žena.

Romové už na vypjatém sobotním setkání se starostou slibovali, že také vyjdou do ulic. Útok na zraněného Petra podle nich možná ani nevedli Romové. „Zatím se nic takového nepotvrdilo. A kdyby přece, tak to mezi sebou víme. Určitě by se na něj ukázalo, aby tohle všechno ustalo. Nechceme to řešit násilím, ale v klidu,“ podotkla Gronzíková.

ONLINE

15.58 - Demonstrace skončila, lidé se rozešli do svých domovů.

15.29 - Demonstranti dál stojí před policejními zábranami, jeden romský fotograf se dostal do křížku s jedním z řad radikálů, padlo několik ostrých slov, policisté pak romského muže odvedli opodál a chtěli po něm novinářskou akreditaci. 

15.13 - Policisté blokují problémové ulice a demonstranti se stále nechtějí rozejít. Debatují s antikonfliktním týmem.

14.46 - Dav se shromáždil v Riegrově ulici v Břeclavi, radikálové vyhrožují střetem. Štíty a krunýři vyzbrojení policisté jim však brání v dalším postupu a vyzývají je, aby místo opustili, ti však zůstávají a různě pokřikují.

14.45 - Někteří radikálové, kteří mířili na nádraží se oddělili a vydali se do ulic, kde žijí Romové. V těchto místech hlídkují ozbrojení policisté a dohlížejí na bezpečnost. Nad městem hlídkuje i policejní vrtulník.

14.42 - Předseda Dělnické mládeže Erik Lamprecht už na hlavním nádraží rozpustil hlavní část průvodu. "Zatím jsme nezaznamenali žádné větší problémy, situaci ale monitorujeme a hlídáme, aby se účastníci nedostali do částí, kde žijí sociálně vyloučení obyvatelé," informovala policejní mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Předseda DSSS Tomáš Vandas.14.33 - Před zástupem u městského úřadu vystoupila i matka zraněného Oksana Zhyvachivska. "Děkuji vám za hojnou účast." Po jejím vystoupení požadovali obyvatelé po starostovi Ryšavém záruku, že zajistí v Břeclavi větší bezpečnost. Ten se odkázal na právě probíhající vyšetřování policie. Po těchto slovech ho dav doslova vypískal. Na schody vystoupil i předseda DSSS. "Starosta je strašpytel, v příštích komunálních volbách byste měli zvolit někoho lepšího," řekl Vandas.

14.21 - Lidé pomalu odcházejí z náměstí, někteří se zastavují u "žluté školy" a pokřikují na zástupce sdružení Nedělní oběd: "Co vy chudáci", "Nastěhuj si je dom" nebo "Běžte se podívat do ulic, jak to tam vypadá".

14.13 - Průvod se definitivně rozdělil na dvě části, poté, co Tomáš Vandas ukončil svůj projev, se vydala asi polovina demonstrantů zpět na břeclavské nádraží, kde má pochod skončit. Část stále setrvává na náměstí a vyčítá situaci ve městě současnému starostovi Ryšavému. Lidé v davu před radnicí vytáhli z kapes klíče a začali jimi zvonit. Současně pískají na představitele města.

14.10 - Na straně Dělnické mládeže postává už jenom pár desítek lidí. Většina účastníků pochodu je před radnicí a někteří pomalu odcházejí domů.

14.05 - Megafon si bere bývalý starosta Břeclavi Dimo Piškula, který demonstrantům řekl, že by ze současné situace neměli vinit jenom město, ale měli by vyvinout tlak na politiky, protože narůstající romský problém se netýká jenom Břeclavi. "V průvodu nejsou rozhodně extremisté ani nacionalisté. Jsou to jen nespokojení obyvatelé Břeclavi, kteří se bojí o svou bezpečnost. Nemůžeme ale všechnu vinu svalovat na radnici," uvedl Piškula.

14.02 - Dav před radnicí skanduje "Piškula Piškula", tedy jméno bývalého břeclavského  starosty. Ten už se davem protlačil na stupínek vedle starosty Ryšavého. Ryšavý chtěl pronést projev, dav mu to však neumožnil, lidé mu vyčítají problémy s Romy a že je policie zkorumpovaná.

13.58 - Kolem Riegrovy ulice, kde žije větší množství Romů, je prozatím klid. Všechny boční ulice hlídají ozbrojení policisté.

Starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý mluví k demonstrantům.13.53 - Starostovi Břeclavi Ryšavému přinesli megafon a před radnicí diskutuje s demonstrujícími.

13.45 - Začal projev Tomáše Vandase. Kristýna Šenková, která bydlí v obci nedaleko Břeclavi a občas do města jezdí za kamarády, nemá problém s tím, že si předseda DSSS z akce udělal politický mítink. "S projevem Vandase souhlasím, měli bychom "těm" lidem ukázat, že si takové násilné chování nemohou dovolovat, v ulicích Břeclavi jsem se dosud bála," řekla Šenková.

13.39 - U "žluté školy" se sešlo asi třicet lidí, mluvčí sdružení "Nedělní oběd" Jan Neugebauer řekl:" Jsme proti rasismu, nechceme provokovat Břeclaváky, ale nelíbí se nám jak tuhle akci zneužila Dělnická mládež."

13.28 - Celý průvod už dorazil na náměstí T.G.M, přišli příznivci Dělnické mládeže i s transparenty.

13.27 - Demonstranti před radnicí zatlačili starostu Ryšavého až ke schodům, chtějí, aby se k situaci vyjádřil a skandují "Mikrofon, mikrofon!" Starosta však žádný po ruce nemá.

13.19 - Zadní část průvodu je mnohem klidnější než ta před ní, lidé tady neskandují, jen si povídají. "Bydlím v Břeclavi, o útoku jsem slyšel a přidal jsem se, abych vyjádřil podporu myšlence, že si tady lidé nemohou dělat, co chtějí, ať už byli útočníky Romové nebo ne," uvedl Jaroslav Jeřábek. O tom, že pochod pořádá Dělnická mládež vůbec neví.

13.15 - Část účastníků pochodu se přesunuje k nim. Demonstranti se z původně ohlášeného místa demonstrace přesunuli před břeclavskou radnici, tedy o pár desítek dál. Pískají směrem k radnici. Tam stojí starosta města Oldřich Ryšavý a místostarosta Luboš Krátký a reagují na dotazy nespokojenců.

13.13 - Pochod přišel na břeclavské náměstí a zastavil se u kostela. Čeká se na projev předsedy DSSS Tomáše Vandase. Od nádraží jde totiž spousta lidí, takže čekají, až všichni dorazí na místo.

13.12 - Pochod sledují i dva muži, kteří bydlí v okolí jeho trasy, s myšlenkou pochodu souhlasí, přidat se ale nechtějí. "Nelíbí se mi, že ho vede Dělnická mládež," řekl muž, který nechtěl sdělit své jméno.

13.07 - Za občasného křiku dorazili demonstranti na náměstí T.G.M Průvod je několik set metrů dlouhý. Radikálové jdou hlavně v jeho čele.

13.01 - Radikálové skandují neustále "Cigáni do práce" a "Kde ty kurvy jsou!"

Matka zbitého mladíka Oksana Zhyvachivska.12.57 - Na demonstraci dorazila i matka napadeného chlapce Oksana Zhyvachivska. S účastí je spokojená co do počtu i složení. "Je to pochod pro bezpečí v Břeclavi, a proto je dobře, že je tady tolik lidí," uvedla Zhyvachivska a dodává, že doufám, že i tento pochop bude bezpečný.

12.51 - Průvod vyráží od nádraží, jde přes pěší zónu směrem k náměstí. Organizátoři akce se snaží demonstranty vrátit, lidé z Dělnické mládeže však demonstranty vyzývají, aby šli dál a průvod pokračuj. Už je u Shopping centra.

12.49 - Policisté projížděli davem před nádražím a zjistili, že jeden z demonstrantů má zbraň tonfu. Při kontrole začali okolostojící lidé pískat, někteří křičeli "Chceme bílý Čechy", "Cikáni do práce" apod. 

12.46 - Zaplněné břeclavské náměstí skanduje "Cikáni do práce". V řadách demonstrantů se objevil nápis "Radnice spí, cigán vraždí!"

12.25 - Podle policistů je v Břeclavi zatím klid. "Většina lidí se srocuje u vlakového nádraží, žádné výtržnosti ani nic podobného jsme zatím nezaznamenali," uvedla mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

12.12 - U břeclavského nádraží se srocují davy lidí, je jich tady několik stovek a z města přicházejí další.

12.05 - Před břeclavskou "Žlutou školou" se usadili na dekách na trávníku asi tři desítky aktivistů. Vyvěsili plakáty jako "Vinní jsou jen tři", "Nenávist není řešení", "Hledejme vinné, nesuďme kolektiv" či "Stop náckům". Obědem v trávě projevují svůj nesouhlas se zapojením Dělnické mládeže do pochodu.

11.59 - Z řad Dělnické strany se ozývá výzva k podpisu za kandidaturu šéfa DSSS Tomáše Vandase, který se uchází o prezidentské křeslo. "Všichni, kteří mají osmnáct let a nepodepsali kandidaturu Vandase na prezidenta, tak ke mě a podepsat," hřmí jeden z členů DSSS. Pár lidí poslechlo a šlo za ním.

11.53 - Na pochod přijela i trojice mladíků z Velkých Bílovic. "O pochodu jsme se dozvěděli z facebooku a medií," řekl mladík, který si nepřál uvést své jméno. Na otázku, proč sem přijel nedokázal odpovědět. "Je to kvůli tomu útoku na zdejšího obyvatele," dodal.

Předseda DSSS Tomáš Vandas.11.52 - Před vestibulem postává i předseda DSSS Tomáš Vandas.

11.51 - Další z organizátorů Marek Kortiš řekl:"Na facebooku jsou instrukce, jak se má každý chovat, neočekáváme tudíž komplikace."

11.48 - Organizátorka akce Veronika Pavková k programu sdělila:"Doufám, že to bude v pořádku, organizačně je to dobře udělané" a dodává: "V půl jedné řeknu pár vět před nádražní budovou, pak se sešikujeme a půjdeme průvodem po plánované trase."

11.25 - Trafikant Michal Žilka má svůj stánek ve vestibulu břeclavského vlakového nádraží. "Je tady policistů dost, má to být chráněné, takže se nebojím," řekl prodavač a dodal, že má otevřeno jako každý jiný den.

11.23 - Z vlaku, který o půl dvanácté přijel z Brna, vystoupilo asi 20-30 mladých lidí. Vyšli před vestibul vlakového nádraží, postávají a čekají.

11.16 - Na místě jsou pořadatelé pochodu, jej vidět i první transparent, na kterém je nápis "Co se ještě musí stát".

11.07 - Na akci dorazil jihomoravský policejní ředitel Tomáš Kužel. Zatím nesdělil, kolik policistů se na akci přijelo. "Podílí se na tom policejní ředitelství z více krajů," řekl Kužel. Opatření policisté oproti plánu snížili. "Asi o sto policistů," dodal Kužel.

11.00 - Kousek od nádraží, v břeclavském parku, je vítá nápis na zemi napsaný křídou – „Nácky tady nechceme“. Obchodníci na pěší zóně o kus dál si zase ošetřili své podniky tím, že je obehnaly deskami. Aby jim demonstranti nerozbili výlohy. Vedení města nechalo v sobotu na plánované trase pochodu preventivně odstranit veškerý mobiliář – koše na odpadky a stojany na kola.

ČTĚTE TAKÉ:
REPORTÁŽ: Pochod Břeclaví: křik, nadávky i oběd
Část břeclavských Romů pohrozila protestem

Břeclavané v neděli vyrazí do ulic po boku radikálů

Pochod radikálů bude. I další dva. Město jim bránit nehodlá
VIDEO: Ne každý Rom je špatný, řekl zbitý mladík
Demonstrativní pochod bude. Organizuje jej Dělnická mládež
Brutální útok vyvolal reakci. Chystá se pochod městem
Matka zmláceného chlapce: Trest? Nejlépe oko za oko
Napadený patnáctiletý mladík přišel o ledvinu. Kvůli cigaretě

Autor: Jiří Ševčík, Zuzana Valíková, Michal Šupálek

22.4.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ludovít Plachetka u brněnského soudu.

Záviděla jí slavného manžela a znásilnění si vymyslela, prohlásila svědkyně

Lidé, kteří mají o hledané Slovence informace, se mohou ozvat policistům na tísňnovou linku 158.

Neozvala příbuzným, kamarádům a nepřišla do práce. Po Slovence pátrají policisté

V Brně přibyde stovka startovacích bytů. Radní je plánují postavit do tří let

Brno - Studovat, po škole si najít práci v Brně a zůstat ve městě nastálo. Takovým plánům chce dát zelenou náměstek brněnského primátora Petr Hladík. Jak v pondělí oznámil, ve městě přibyde stovka startovacích bytů. Potřeba je jich tisíc.

Dálnici D2 zablokovala hromadná nehoda. Místo řidiči objížděli přes benzínku

Jižní Morava - Nehoda dvou aut s kamionem zablokovala v úterý krátce před devátou hodinou ráno provoz na dálnici D2 u Nosislavi ve směru na Brno. Zranil se při ní jeden řidič. Na dálnici se vytvořily kolony. Provoz na místě usměrnili policisté, řidiči sražená auta objížděli přes nedalekou benzínovou pumpu.

Zkoumá příbuznost moravských příjmení. Historie mě bavila odmala, říká doktorand

Brno - Jak moc jsou příbuzensky spříznění lidé z Moravy se stejným či podobným příjmením? Po odpovědi pátrá genealog Martin Kotačka z Filosofické fakulty brněnské Masarykovy univerzity.  

Mají se stavět mešity? Kandidáti odpovídali na 30 otázek ANO/NE, podívejte se

/VIDEO/ Víte, kdo má zbrojní průkaz, kdo podporuje stavbu mešit v Česku nebo který uchazeč o Hrad chce přijmout euro? Celkem na 30 otázek odpovídali prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Michal Horáček, Vratislav Kulhánek, Jiří Hynek a Mirek Topolánek při cestě prezidentským vlakem. Prohlédněte si galerii, jak se vyjádřili k jednotlivým tématům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT