Cizince před vlakem hlídají alespoň dva policisté. Další pokračují v kontrole. „Většinou uprchlíky poznám na první pohled, tuto práci dělám už patnáct let. Při kontrole se automaticky díváme pod sedadla, jestli tam někdo třeba není schovaný. U pasů také kontrolujeme, jestli nejsou zfalšované," dodává Rouš a shýbá se pod sedadlo. Při přecházení z jednoho vagonu do druhého otevírají dveře od toalet. „Nikde nikdo. Občas se stává, že se tam snaží ukrýt," poznamenává vedoucí odboru jihomoravské cizinecké policie Miroslav Tóth. Ve většině příkladů zadržení cizinci nekladou žádný odpor. „Spíše jsou překvapení. Občas zadržíme celou rodinu, ale i jednotlivce," říká Tóth.
Policisté se o pár minut později setkají v půlce vlaku a ví, že kontrola je hotová. Před vlakem nakonec stojí dva zadržení muži z Afghánistánu.
O necelou půl hodinu později přijíždí na protější kolej vlak směřující z Maďarska do Německa. „Právě do Německa se snaží dostat nejvíce cizinců," vysvětluje mluvčí jihomoravských policistů Petra Vedrová a vstupuje spolu s dalšími kolegy do vlaku. Zaklepe na první lůžkové kupé a žádá jménem policie o předložení dokladů. Uvnitř pospávají čtyři muži. „Warum?, ptá se rozespalý Němec, zapíná světlo a vstává z lůžka. Následně pochopí a přehrabuje se v peněžence. Trvá déle než minutu, než najde potřebné věci. „Doklady jsou v pořádku," hlásí Vedrová a přesouvá se dál.
V dalším tmavém kupé sedí trojice mladíků. Dva z nich už tuší, co přijde, a pomalu vstávají. „Vezměte si věci a pojďte s námi," vybízí je Rouš a dodává, že nemají povolení k pobytu v naší zemi. Třetí z mladíků udiveně sedí. „Vůbec jsem netušil, že to jsou uprchlíci. Celou cestu nemluvili, tak jsem ani nevěděl, že to jsou cizinci," říká student Pavel Maňák.
Vystupují do deštivého počasí a policisté je usazují na lavičku k předchozím zadrženým cizincům. „Zjistili jsme, že jsou všichni nejspíš z Afghánistánu. Dva z nich požádali o azyl v Rakousku, budou tam proto vráceni," říká Vedrová. U dalších dvou se teprve bude ověřovat totožnost. „Všechny převezeme na stanici. Díky otiskům prstů snad zjistíme, v jaké zemi uprchlíky kontrolovali naposledy, a tam je vrátíme," vysvětluje Rouš. Tato akce není ničím výjimečným. „Častější kontroly začaly koncem loňského roku, kdy začal stoupat počet odhalených běženců. Od začátku roku jsme na jižní Moravě zadrželi 406 běženců, přitom za loňský rok za stejnou dobu jenom pětatřicet," říká Vedrová.