Na více než 140 tisíc si přišel mimo svou politickou dráhu mikulovský starosta a senátor Rostislav Koštial. „Většina z příjmů plyne z nájmů nemovitostí. Také stále udržuji při životě své podnikání, konzultace v oblasti zemědělství, protože politikem nemusím být věčně,“ vysvětlil.

Kromě vedlejší práce se musel Koštial vypořádat také s velkým množstvím veřejných funkcí. „Mimo finančního jsem odešel ze všech výborů krajského zastupitelstva. Musel jsem si vytvořit prostor, abych vše stíhal,“ řekl.

Situaci řešil také současný jihomoravský zastupitel a vyškovský místostarosta Roman Celý. „Souběžně jsem měl tuto funkci i s vedením charity jen dočasně. Koncem listopadu jsem nastoupil na radnici a z charity jsem odešel na konci ledna,“ uvedl.

Seniorka ztratila klíče. Strážníci k ní museli oknem
Zamkla se v bytě a ztratila klíče. K seniorce se strážníci dostali oknem

Vedle vedení kraje figuruje i v další společnosti, Vinařském fondu, také jihomoravský hejtman Bohumil Šimek.

Advokacii uvedla jako vedlejší činnost ve svém přiznání brněnská primátorka Markéta Vaňková. „Aktivně se jí už nevěnuji. Jsem správkyní konkurzní podstaty u dvou konkurzů. Veškeré úkony za mě ale vykonává kolegyně,“ uvedla.

Se studenty tráví svůj čas brněnský radní pro školství a sport Jaroslav Suchý. „Učím angličtinu na velmi malý úvazek a pouze v předmětech, které lze vyučovat online. Chci se udržet profesně i jazykově ve formě,“ řekl.

Ilustrační foto
Nejprve se pral a nadával strážníkům. Nakonec se je pokusil okrást

V majetkových přiznáních politici uvádí i dluhy. Přes 200 tisíc splácí náměstek hejtmana Petr Hýbler. „Hypotéku jsme si brali s bývalou ženou, nyní úvěr doplácím,“ vysvětlil. Současně má také několik akcií, třeba i společnosti CETV, která vlastní televizi Nova.

Podle brněnského politologa Lubomíra Kopečka jsou pod kontrolou především známí politici. „O majetkové přiznání řadových poslanců se novináři příliš nezajímají. Zajímavější jsou pro ně třeba ministři,“ řekl.