Jde o jedno z opatření proti šíření pandemie koronaviru. „Takto by se do nemocnice mohla dostat nákaza. Samozřejmě mě mrzí, že opatření může někoho osobně zasáhnout, ale musíme to všechno strpět, abychom ochránili nemocnice,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po zveřejnění opatření.

Ilustrační foto.
Tragický čtvrtek: první oběť koronaviru z jižní Moravy, 34 nových případů za den

Mnoho nastávajících rodičů vidí zákaz jako nesmyslný, vznikla už i petice Pusťte tatínky k porodu. Do čtvrtka ji podepsalo zhruba čtyřicet tisíc lidí, mezi nimi i více než tři tisíce Jihomoravanů. Fandí ji i Moudrý. „Porodníci stejně musí mít ochranné prostředky, kdyby byla nakažená rodička,“ zmínil muž.

Podle mluvčího Fakultní nemocnice Brno Pavla Žáry otcové bývají asi u sedmdesáti procent porodů. „Aktuálně je i u nás zákaz pohybu doprovodu maminek. Chráníme tím je i zdravotníky. Ženy rodí úspěšně a snáší to perfektně. Nevím o žádné stížnosti,“ řekl.

Bolek Polívka pobaví diváky online na internetu a v internetové televizi Mall TV spolu se svým synem Vladimírem a hercem Janem Budařem.
Zavřená divadla? Bolek Polívka v pátek pobaví diváky online, se synem Vladimírem

Podle primáře gynekologického oddělení Nemocnice u Milosrdných bratří zákaz není ideální. „Jsme velcí příznivci otců u porodu. Nyní se snažíme rodičkám vyjít vstříc, co nejdříve je pouštíme, aby se hospitalizace zkrátila na minimum,“ řekl Ivan Huvar.

Koronavirus, kdo se má mít na pozoru
Koronavirus v datech: Čtyři z pěti osmdesátníků přežijí. Jak jsou na tom další?

On i jeho kolegyně, primářka novorozeneckého oddělení Ludmila Brázdová, se setkávají s nastávajícími otci, kteří se přítomnosti u porodu dožadují. Pomoct jim nemohou. „Rodičky jsou ale výborné a situaci chápou, přestože to pro ně někdy nemusí být příjemné. Personál se maximálně snaží, aby se cítily dobře, abychom jim nahradili oporu partnera. Některé maminky dokonce řekly, že byly překvapené, jak klidný byl porod,“ zmínila.

Byť jsou mnohé z nich, a rovněž jejich partneři,jsou  ze současných opatření zklamaní, podle porodní asistentky Blanky Čermákové z bohunické nemocnice nemusí být přítomnost otce u porodu vždy dobrou cestou. „Záleží, jak zralým a empatickým člověkem je. Pokud je empatickým pomocníkem, je jeho přítomnost prospěšná a moc ji vítáme. Ale setkáváme se i s tím, že pánové vývoj porodu narušují, ženě třeba nedovolí, aby poslechla porodní asistentku," zmínila.

Karanténní ubytování pro bezdomovce v Brně vznikne třeba v areálu židenických kasáren.
Foto: Tady může vzniknout koronavirové centrum pro bezdomovce

Zároveň ale dodala, že jde o velmi složitou problematiku. „Co se týče aktuálního zákazu, myslím, že se dá zvládnout. Nastávající rodiče jsou dospělí lidé, situaci by měli zdravě přehodnotit a nebrat jej jako velkou újmu," uvedla Čermáková.

JANA TOMALOVÁ
ELIŠKA GÁFRIKOVÁ

Online reportáž