Počasí zatím povodí komplikace nezpůsobuje, hladiny řek jsou nízko a zvyšují se jen mírně. Vyšší hladinu hlásí Malá Haná u Vyškova a také Rožnovská Bečva, obojí je ale podle Chmelaře ovlivněno ledy a neznamená to, že dochází k povodni.

"Zásah si v Rožnově pod Radhoštěm vyžádal Hážovický potok," uvedl v úterý mluvčí podniku Petr Chmelař.

Na očekávaný příliv vody v souvislosti s táním sněhu a deštěm je podnik podle mluvčího připravený. Vodohospodáři už na začátku února začali preventivně snižovat hladinu Brněnské přehrady, snižuje se i hladina na Vranovské přehradě, podnik začal snižovat i hladinu na nádrži Bystřička.

"Především ale monitorujeme průchod ledových ker, které se mohou nashromáždit a tok ucpat, čímž může dojít k vylití vody," řekl Chmelař.

Podívejte se: Neobvyklá proměna. Zamrzlé meandry řeky Moravy vytvářejí unikátní scenérii

Zaměstnanci povodí v úterý spolu s pracovníky města zasahovali na Hážovickém potoku v Rožnově pod Radhoštěm v tamní části Tylovice. "Uvolňovali jsme tam kry, hrozilo vylití vody a potenciální škoda na majetcích," uvedl Chmelař. Dvě aktuální riziková místa jsou podle mluvčího v Rožnově pod Radhoštěm na Rožnovské Bečvě u silničního mostu, druhé na Vsetínské Bečvě ve Vsetíně, kde se uvolnilo větší množství ker.

Hladiny toků v celé České republice se budou podle meteorologů zvedat kvůli dešti a tajícímu sněhu i v následujících dnech, povodňové ohrožení se ale nečeká. Nadprůměrné teploty se očekávají bude do čtvrtka, rtuť teploměru vystoupá nad deset stupňů Celsia.