Na webových stránkách jihomoravských Deníků Rovnost bude pokračovat ONLINE zpravodajství z prezidentské návštěvy i ve středu. Miloš Zeman zakončí třídenní cestu po jižní Moravě na Břeclavsku.

ONLINE z úterního dne návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Jihomoravském kraji skončil. Děkujeme Vám, že jste nás sledovali.

17:59 - Prezident se po celé úterý potýkal s reakcí na jeho výrok o kalašnikovu a premiéru Bohuslavu Sobotkovi, který pronesl o den dřív v Tišnově. Zemanova slova způsobila doslova bouři. Více o tom, včetně komentářů politiků a prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, čtěte ZDE. Reakci předsedy vlády pak ZDE.

17:42 - Ve středu vyrazí prezidentská kolona na Břeclavsko. Ve Valticích, kam přijede den po své manželce, se Zeman setká s žáky tamní střední vinařské školy. V historickém Mikulovu si podle plánu odpoledne promluví s obyvateli města pod Pálavou.

17:34 - Zeman se rozloučil s lidmi v Újezdě převzetím čtyř lahví místních pálenek. "Můj lékař říká, že slivovice snižuje hladinu cukru v krvi. Vzhledem k tomu, že trpím cukrovkou, začnu se léčit," rozesmál prezident místní. Odjezdem z města ukončil program druhého dne své návštěvy na jižní Moravě.

17:11 - Nešli by podle vás pane prezidente použít uprchlíci jako levná pracovní síla pro kanál Dunaj-Odra-Labe? Zeptal se prezidenta Zemana při debatě v Újezdu u Brna Jan Černý. Prezident odpověděl, že nikoliv. "Nechci je shazovat, ale většině z nich jde jen o pobírání sociálních dávek," řekl.

17:08 (první dáma) - Program prezidentovy ženy oficiálně skončil. Z Valtického podzemí odjela do lednického hotelu. Celý den výpravu první dámy doprovázel generál Rostislav Pilc. Ten první dámu i ženu hejtmana celou dobu bavil svými vtipy.

16:42 - Na závěr druhého dne své návštěvy prezident Zeman zasedl k debatě s lidmi v Újezdě u Brna. Přivítal jej plný sál v restauraci Na Rychtě, několik set lidí.

close V Újezdu u Brna dostal prezident i klíč od města. zoom_in

16:35 - Při návštěvě domu s pečovatelskou službou obdržel prezident okovaný popelník, podobný obdržel v roce 2014 na Blanensku. Více si přečtěte ZDE.

16:20 - I v Újezdu u Brna bude prezident odpovídat lidem na otázky. V prosinci 2014 v Brně diskutoval i se studenty Univerzity obrany. Odpovídal mimo jiné na plánované zavedení branné výchovy. „Otázkou je, zda to bude cvičení na přípravu atomového útoku ve stylu ‚lehněte si tímto směrem a čekejte na smrt', nebo jestli to bude výchova, kterou bych přirovnal ke skautům. Tím nechci urazit skauty ani brannou výchovu. Branná výchova by se měla odehrávat více v terénu než v učebnách, kde si budete číst, jak bojoval Napoleon," odpověděl prezident. Se studenty se setkal také při první návštěvě. Tehdy jim radil, aby nebyly ovce, ale berani.

16:05 - Prezidentská kolona dorazila k rozestavěnému domovu důchodců v Újezdu u Brna. Miloš Zeman jeho základní kámen vezl při své jarní cestě do Vatikánu s sebou, posvětil jej papež František. Více si přečtěte ZDE.

16:04 - Ani z návštěvy třítisícového města na Brněnsku neodjede prezident Miloš Zeman s prázdnou. Více si přečtěte v článku Dvojče sochy pro prezidenta si nechají v Újezdu u Brna.

15:50 - Tři tisíce obyvatel Újezdu u Brna na Brněnsku se dnes dočkají první oficiální návštěvy prezidenta Miloše Zemana. Návštěvu hlavy státu si místní poprvé užili už na podzim v roce 2006, když přijel Zemanův předchůdce ve funkci Václav Klaus.

Zeman v úterý bude dekorovat prapor města svou stuhou. Tradici zahájil už Klaus. „Svou prezidentskou stuhou slavnostně ozdobil prapor našeho sokolského oddílu," vzpomněl na téměř deset let starou událost starosta Jan Hradil. Újezdští přivítali i bývalého prezidenta Slovenska Rudolfa Schustera.

Před 107 lety navštívil město i rakousko-uherský císař František Josef I. „A to když povýšil Újezd u Brna na městys. Přímo do obce ale nezavítal. Na takzvané Staré hoře byl na cvičení armádních manévrů," dodal Hradil.

15:47 - Prezident převzal dar od Slavkova u Brna. Obsahoval regionální potraviny. "Moc děkuji, zejména ta minerální voda vypadá lákavě," okomentoval Miloš Zeman, který pomalu opouští město a vydává se otevřít hospic do Újezdu u Brna.

15:36 - Besedy se účastní také jihomoravský hejtman Michal Hašek, který připomněl případ bývalé motokrosové dráhy ve Vážanech nad Litavou. V souvislosti s ní uvedl, že je během několika málo týdnů schopný vyhlásit stav nebezpečí a že věc bude nadále řešit.

15:25 - Plozeni dětí je z mužského hlediska nejzajímavější investiční akcí, uvedl prezident Miloš Zeman v úvodu své debaty s lidmi. Těch dorazily asi tři stovky. Hned v původu debaty požádala prezidenta o pomoc návštěvníce debaty, a to se svým problémem s otrávenými spodními vodami na jejím pozemku.

15:24 (první dáma) - Kromě sektu ochutnala Ivana Zemanová například Rulandské Šedé, Ryzlink Vlašský nebo Veltlínské Zelené.

15:17 (první dáma) - První dámu čekal ve Valtickém podzemí největší zážitek celé dvoudenní návštěvy. Nejdřív jí sklepmistr předvedl sabráž šavlí. Následně sama Zemanová otevřela láhev sektu společně se sklepmistrem sekerou. Pak ji v podzemí čekalo pasování do řádu sabrážistů.

15:13 - Sál Společenského centra Bonaparte zaplnili návštěvníci. Prezident už se ujal slova, příchozí nicméně ještě kontroluje ochranka.

14:58 - Na debatu s prezidentem do Společenského centra Bonaparte, která začne ve tři hodiny, se chystá například Antonín Daněk z Viničných Šumic. "Mám pro Miloše Zemana nachystanou otázku, ale asi se na ni vzhledem k počtu lidí nedostane. Každopádně ho chci vidět. Jeho názory jsou mi sympatické, v hlavě to má srovnané," svěřil se Daněk.

close Prezident při návštěvě ve Slavkově u Brna. zoom_in

14:43 - Na debatu s prezidentem Milošem Zemanem opět stojí lidé frontu. V sále na Palackého náměstí v centru Slavkova u Brna na něj čeká více než sto lidí.

close Lidé čekali na prezidenta na slavkovském Palackého náměstí. zoom_in

14:35 (první dáma) - Prezidentova manželka Ivana, která si právě prohlíží Valtické podzemí, založila jako první dáma nadační fond. Jejím cílem je pomáhat především dětem nebo důchodcům v nouzi. Skrze nadaci chce co největšímu počtu dětí místo ústavní péče nabídnout výchovu v přechodných rodinách.

14:31 - Ani při návštěvě Slavkova nešetří hlava státu tradičními bonmoty. Zaměstnance firmy LIKO-S mnohokrát rozesmál. Připomněl třeba Baťův citát. „Mám ho hrozně moc rád, protože po jeho vyslovení, zejména před politiky, mnohým zmrzne úsměv na rtech. Zní: Neříkej, že to nejde, a řekni, že to neumíš," pronesl prezident Zeman. Řekl, že pak je zajímavé sledovat kamenné tváře. „Koho tím myslel? Snad ne mě," pokračoval a otočil se na hejtmana Michala Haška, který ho na návštěvě po kraji doprovází. „Tebe jsem tím opravdu nemyslel, Michale," ujistil prezident.

14:29 - Od slavkovské společnosti dostal prezident vizionářskou knihu Jana Antonína Bati Budujme stát pro 40 000 000 lidí. Ve sbírce má nově také popelník, který vyrobili přímo zaměstnanci firmy. Je z nerezu a ve tvaru energeticky soběstačného objektu LIKO-NOE. Mezi dary nechyběla ani slivovice pálená přímo ředitelem slavkovské firmy.

14:20 - Návštěva slavkovské firmy končí. Prezident se přesune do centra Slavkova u Brna. Po přivítání s vedením radnice se ve tři hodiny odpoledne setká ve Společenském centru Bonaparte s veřejností. "Kapacita sálu je přibližně tisíc lidí. Jsou v něm místa jak na sezení, tak i stání," řekla ředitelka slavkovského zámku, který má společenské centrum ve správě, Eva Oubělická.

14:11 (první dáma) - Zemanová v doprovodu Veroniky Haškové přijela do valtického podzemí. Na přivítání ji sklepmistr nabídl bílé víno - Sylvánské zelené.

13:58 - Zaměstnankyně rodinné firmy LIKO-S Radka Cabáková bere dnešní návštěvu jako velké zpestření směny. „Je to pro nás samozřejmě velká čest. Otázku na pana prezidenta připravenou nemám, ale věřím, že někteří kolegové odvahu seberou. Na odpovědi jsem zvědavá," zmínila Cabáková.

close Prezident Zeman se v úterý po obědě setkal se zaměstnanci slavkovského LIKO-Su. zoom_in

13:54 - Při první návštěvě v roce 2013 narušil debatu prezidenta Zemana s občany na brněnském náměstí Svobody pískající muž. Oblečený do cyklistického dresu a s píšťalkou v ústech nedbal muž výzev členů antikonfliktního týmu. Prezident si pískajícího muže všiml a na jeho chování zareagoval. „Zdravím všechny a hlavně toho pána s píšťalkou," řekl. Více si přečtěte ZDE.

13:43 - Na příchod prezidenta republiky čekají desítky zaměstnanců slavkovské firmy, někteří z nich přerušili i výrobu. Vedení společnosti jim na památku rozdává podepsané kartičky s prezidentovou fotkou.

13:38 (první dáma) - Na závěr návštěvy Sonnentoru ještě prezidentova žena ochutnala světovou novinku a to kurkuma latte. Je to směs koření kurkumy a pepře zalitá našlehaným mlékem. "Chutnalo mi to. Ještě jsem tuhle novinku neměla. Jen jsem si nápoj mírně dochutila cukrem," prozradila Zemanová. Na závěr dostala velký dárkový set plný koření a čajů. Nyní ji čeká valtické podzemí.

13:30 - LIKO-S působí na evropském trhu víc než dvaadvacet let. Dodává montované systémy jako příčky, vestavky do hal a akustické stropní podhledy. Staví i administrativní, logistické a výrobní objekty pro podnikání formou montované konstrukce. Zaměstnává kolem sto padesáti lidí. Do práce zapojuje i menší firmy, kde je zaměstnaných zhruba dalších dvě stě lidí. Hlavní sídlo firmy je ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. Své pobočky má v Praze, v Polsku, Slovensku, Maďarsku a v Indii. V minulosti získala ocenění Rodinná firma roku 2014.

13:23 - Kolona s prezidentem Zemanem právě přijela do Slavkova u Brna, začíná tak oficiální návštěva Vyškovska. Prezident vystoupil z černé Škody Superb. U firmy LIKO-S je i několik Slavkovanů, kteří chtěli vidět prezidenta republiky už před setkáním s veřejností ve Společenském centru Bonaparte.

13:13 - Prezident Zeman opustil restauraci, kde poobědval s jihomoravskými podnikateli (přečtěte si o tom v článku Prezident si pochutnal na paštice či srnčím hřbetu. Koláče se ani nedotkl), a zamířil do rodinné firmy LIKO-S.

13:12 - Ke slavkovské firmě dorazil i jeden z nejmladších návštěvníků. Osmiletý Jan Andrla ze Slavkova u Brna se přišel podívat s dědečkem. „Jsem zvědavý, kolik přijede aut a zda bude mít pan Zeman ochranku," říká chlapec. Ta už je několik minut připravená před vchodem do společnosti na příjezd hlavy státu.

13:06 - Několik zaměstnanců už postává před slavkovskou firmou LIKO-S, kam má za několik minut přijet kolona s prezidentem republiky. Hlouček lidí stojí i u loni postavené budovy firmy, která se chlubí nulovými energetickými nároky na teplo. Její provoz je zajištěný přírodními zdroji: v zimě objekt zatepluje sluneční záření, v létě zase klimatizuje chlad z podzemí. I do této budovy vedení firmy prezidenta vezme.

13:02 (první dáma) - Zemanová znala firmu Sonnentor už před svou návštěvou. "První čaj jsme dostali jako dárek. Nemám moc ráda kombinace jednotlivých druhů bylin, ale koupila jsem si sušenou levanduli. Měla sice trochu zašedlou barvu, ale nádherně voněla, " pochválila vedení firmy první dáma.

12:56 - Minulá návštěva prezidenta Zemana nenechala klidnými některé politiky. Protestu se zúčastnil krajský zastupitel David Macek z KDU-ČSL. „Omluvil jsem se ze všech formálních setkání s panem prezidentem, protože považuji za důležitější ukázat mu červenou kartu," řekl tehdy Macek. Zeman podle něj zpochybňuje důvěryhodnost Česka u západních partnerů.

12:47 - Ve slavkovské společnosti LIKO-S, kam Miloš Zeman dorazí po jedné hodině odpoledne, se na prezidentskou návštěvu začali připravovat už 7. prosince loňského roku. Tedy v den, kdy se o ní dozvěděli. „Zjišťovali jsme, co obnáší etiketa a jaké jsou další specifické požadavky týmu pana prezidenta. Začali jsme také vybírat vhodné prostory pro setkání s vedením společnosti a se všemi zaměstnanci," popsal místopředseda představenstva firmy Roman Zouhar. Na návštěvu jsou podle slov Zouhara plně připravení.

12:40 - Vedení slavkovské radnice připravuje pro hlavu státu také dar. Podle mluvčí města Veroniky Slámové bude obsahovat regionální potraviny: chybět nebude slivovice nebo uzeniny. V obřadní síni se prezident Zeman setká s vedením radnice, přítomní budou například i ředitelé škol a významní obyvatelé Slavkova. Více čtěte ZDE.

12:33 (první dáma) - V Sonnentoru se dlouze debatuje o žhavé novince a to zelené kávě, po které se má hubnout. "už jsem ji vyzkoušela a nechutnala mi. Běžné kávy vypiji tak pět šálků. Dělám si malá ristretta. " zhodnotila první dáma.

close První dáma Ivana Zemanová zavítala u příležitosti prezidentské návštěvy Jihomoravského kraje do podniku Sonnentor v Čejkovicích. V areálu výrobce biočajů a biokoření mimo jiné poseděla v nově otevřeném salonu s kavárnou Čas na čaj a prohlédla si výrobu. zoom_in

12:24 - Když byl prezident Zeman na Vyškovsku naposledy, došlo na vyškovském Masarykově náměstí za jeho účasti k předání sedmnácti nových sanitních speciálů Mercedes-Benz 319 Sprinter Zdravotnické záchranné službě Jihomoravského kraje. Ve velkém sále Besedního domu také předal padesátku ocenění hasičům, záchranářům i pracovníkům Českého červeného kříže.

12:20 (první dáma) - Manželka prezidenta si v areálu výrobce bioproduktu v Čejkovicich na Hodonínsku prohlíží nové otevřený salon Čas na čaj. Poté ji čeká prohlídka výroby.

12:13 - Prezidentova úterní návštěva Slavkova u Brna nabídne i setkání s lidmi. Začne ve tři hodiny odpoledne ve Společenském centru Bonaparte. Příchozí v Bonapartu zhlédnou i slavnostní ceremoniál, při němž hlava státu umístí na prapor města pamětní stuhu. „Bude to poprvé, kdy k nám během svého volebního období zavítá. Považujeme to za velkou čest," okomentovala slavkovská mluvčí Veronika Slámová. Ještě před setkáním v centru Bonaparte ale prezidenta čeká mimo jiné návštěva slavkovské společnosti LIKO-S.

12:08 (první dáma) - Ivana Zemanová krátce po poledni dorazila do čejkovické firmy Sonnentor v Čejkovicích na Hodonínsku. V kavárně si dala limonádu a puding s chia semínky. Sonnentor je česko-rakouský výrobce biočajů a biokoření, který v současné době zaměstnává asi 98 lidí, převážně z regionu. Nedávno firma nově otevřela čajový salon Čas na čaj, přilehlou zahrádku sv. Hildegardy a nedalekou vyhlídku z nejvyššího bodu Čejkovic - Vyhlídky na výsluní. Kvůli vysokému zájmu nyní rozšiřuje čajový salon s kavárnou o venkovní terasu s dalšími téměř 40 místy k sezení. Čejkovická společnost vyváží svých zhruba 700 výrobků do více než 43 zemí světa. Sonnentor se stal Vodafone Firmou roku 2015 Jihomoravského kraje a Vodafone Odpovědnou firmou roku Jihomoravského kraje 2015.

12:00 - Zatímco prezident Miloš Zeman obědvá, mohou si naši čtenáři připomenout významnou návštěvu jednoho z jeho předchůdců. Václav Havel zamířil na jih Moravy poprvé jako český prezident v roce 1993, kdy si prohlédl hrad Špilberk. O tři roky později přijel do Brna doslova s královským doprovodem. Připojil se totiž k britské panovnici Alžbětě II., která přijela na svou první návštěvu České republiky. „Do Brna jezdil rád. Snažil se kromě oficialit také najít čas na známé. Před koncem jeho mandátu v roce 2002 nás s Petrem Oslzlým pozval na soukromou večeři. Prezident chtěl večer zakončit dezertem a objednal maliny se zmrzlinou. Ale já jsem mu řekl, že úplnou tečkou musí být tradiční moravský šlaftruňk a nechal jsem přinést ještě slivovici," vzpomínal brněnský režisér a přítel bývalého prezidenta Břetislav Rychlík.

11:52 - Návštěva Zetoru připomněla, že se prezident Miloš Zeman nikdy nevyhýbá diskuzím s běžnými lidmi. V roce 2014 chválil studenty na Univerzitě obrany. Zdůraznil před nimi, že schvaluje zahraniční mise českých vojáků a také upozornil na důležitost boje proti terorismu, zejména proti Islámskému státu. „Ať jste kdekoliv, bráníte civilní české obyvatelstvo. Snažíte se zabránit tomu, aby Praha nebo jakékoliv jiné město včetně Brna nedopadlo tak jako Londýn, Madrid nebo New York. Když se vám podaří zlikvidovat jednu teroristickou jednotku, možná jste zlikvidovali právě ty, kteří se cvičili na útok proti obyvatelům České republiky," vzkázal Zeman studentům a armádě.

11:41 - Před polednem druhého dne své jihomoravské cesty prezident Miloš Zeman opouští Brněnsko a míří na Vyškovsko. Na pomezí obou regionů v kovalovické restauraci Stará Pošta Austerlitz poobědvá třeba uzenou polévku nebo srnčí hřbet.

close Část menu, které bylo servírováno v úterý při návštěvě prezidenta v restauraci Stará Pošta Austerlitz. zoom_in

11:34 - Prezident Zeman má s první dámou jediné dítě a to dceru Kateřinu. Ta ho velmi intenzivně podporovala v jeho prezidentské kampani a doprovázela ho také na jeho první oficiální cestě po jižní Moravě. Kateřině je letos dvaadvacet let.

11:29 (první dáma) - I v úterý doprovází Ivanu Zemanovou manželka hejtmana Michala Haška Veronika. První dáma tentokrát oblékla černý kalhotový kostýmek s bílou úpletovou halenku a bílošedým šálem.

11:23 - Na debatu s prezidentem Zemanem přímo v jedné z hal společnosti Zetor Tractors přišlo téměř tři sta zaměstnanců. Většina z nich si ale nepřipravila žádné otázky. Až po výzvě moderátora debaty se stejně jako v pondělí někteří zajímali o prezidentův názor na migraci. "Většinou se jedná o muslimy. A já jsem rozhodně proti zahalování žen. Připravili bychom se tak o mnoho krásných zážitků," odpověděl prezident. Jak se hlava státu vyjádřila k migraci v pondělí si přečtěte ZDE.

close Prezident Miloš Zeman při návštěvě Zetoru. zoom_in

11:16 - V pondělí prezident dostal darem mimo jiné čerpací stojan (více ZDE). V úterý dostane jeden z darů i ve společnosti LIKO-S ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. Co ho ale čeká, vedení firmy prozradit nechtělo. „Dárek máme připravený, ale první, kdo se dozví, o co se jedná, bude pan prezident," vzkázal místopředseda představenstva společnosti Roman Zouhar.

11:11 - Bude dnes prezident šetřit svými tradičními bonmoty? Při návštěvě Vyškova na podzim 2013 to hlava státu rozhodně nedělala. K prezidentovi Zemanovi mířila třeba otázka od odvážného chlapce, jak dlouho toužil být prezidentem. „Chtěl jsem být hajným, protože jsem četl Káju Maříka a protože mám rád les. A pak také důchodcem, abych nemusel pracovat," bavil tehdy přítomné prezident.

11:04 (první dáma) - Před kostelem svatého Jakuba už průvodkyně čekají na manželku prezidenta Zemana Ivanu. Právě v kostnici pod svatostánkem zahájí první dáma druhý prohlídkový den. Kostnice je poslední zastávkou Zemanové v Brně.

11:00 - Návštěvou dnes prezident poctí i Vyškovsko. Do regionu zavítá podruhé za své volební období. Poprvé zamířil do Vyškova, na konci září 2013, rovněž v průběhu třídenní návštěvy jihu Moravy. Tehdy se účastnil debaty s obyvateli Vyškova na Masarykově náměstí, trvala asi dvacet minut. Dostalo se mu velmi vlídného přivítání. Více si přečtěte ZDE.

10:55 - Obvodní soud pro Prahu 1 předvolal prezidenta Miloše Zemana jako svědka ve sporu o odměnu za právní služby pro ČSSD v kauze Lidového domu. Uvedla to soudkyně Hana Marsová, která rozhoduje o žalobě bývalého notáře Václava Halbicha. Někdejší předseda ČSSD Zeman by se měl 1. února vyjádřit ke smlouvě o právním zastoupení strany, kterou uzavřel s právníkem Zdeňkem Altnerem. Halbich totiž tvrdí, že ke kontraktu později přistoupil, a za svou práci se domáhá 17 milionů korun.

10:52 - Přímo ve výrobní hale zasedl po návštěvě výroby prezident Zeman i za volant jubilejního traktoru.

close Prezident Miloš Zeman při návštěvě Zetoru. zoom_in

10:49 (první dáma) - Při své první návštěvě jižní Moravy v prosinci 2014 se manželka prezidenta Miloše Zemana Ivana vypravila i s doprovodem do Brusné v Lomnici na Brněnsku. Tam si prohlédla místní lesní školku. Její dnešní program začíná už za pár minut.

10:44 - 1 324 306. Přesně tolik traktorů se vyrobilo za českou historii v brněnské společnosti Zetor. Tento jubilejní podepíše prezident Miloš Zeman při své návštěvě společnosti. Své místo pak najde v muzeu legendární firmy.

close Traktor čeká na prezidentův podpis. zoom_in

10:30 - Připomeňte si i návštěvy předchozích prezidentů. Václav Havel oficiálně přijel do Brna třináctkrát, Václav Klaus dvaadvacetkrát. Více ZDE.

10:23 - Po návštěvě Zetoru bude následovat oběd za účasti významných podnikatelů Jihomoravského kraje. Jak a kde prezident obědval v pondělí, se dozvíte ZDE.

10:15 - Prezident Miloš Zeman dorazil do brněnské společnosti Zetor Tractors za doprovodu hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška.

10:11 - Asi nejvřelejší přijetí v kraji v novodobé historii zažil Edvard Beneš, když se v květnu roku 1945 vracel po druhé světové válce z exilu. Na náměstí jej vítaly desetitisíce lidí. Plánovaná jednodenní návštěva se protáhla o čtyři dny. Kvůli špatné bezpečnostní situaci v Praze.

10:00 (první dáma) - Ivana Zemanová v úterý navštíví Břeclavsko a Hodonínsko. Ještě než opustí Brno, podívá se do Kostnice u sv. Jakuba. V čejkovické společnosti Sonnentor na Hodonínsku si pak prohlédne výrobu čajů a koření. Ve Valticích si zase užije podzemí, katakomby a vinné sklepy. V pondělí prezidentova manželka navštívila brněnskou dětskou nemocnici a vily Löw-Beer a Tugendhat. Více o pondělním programu první dámy čtěte ZDE.

09:45 - Úterní program zahájí prezident republiky Miloš Zeman návštěvou Zetoru. Zetor je brněnský výrobce traktorů. Výrobní základna traktorů a motorů Zetor je v brněnské městské části Líšeň nedaleko Stránské skály. Podnik vznikl v roce 1946. Prezidenta v Zetoru přivítá vedení společnosti. V jeho doprovodu si Miloš Zeman prohlédne nový designový koncept Zetor by Pininfarina, který ztvárňuje budoucí směřování podniku. Další bod prezidentova zastavení v Zetoru bude návštěva montážní haly a seznámení s procesy modernizace ve výrobě. Na závěr prezidentovy návštěvy proběhne diskuze se zaměstnanci.

09:30 - Dnes jsou to přesně tři roky ode dne, kdy byl Miloš Zeman v přímé volbě zvolen prezidentem České republiky. Ve druhém kole porazil Karla Schwarzenberga, když získal 54,8% hlasů.

____________

Úterý zahájí prezident v deset hodin ráno v brněnském Zetoru, který od čtyřicátých let minulého století vyrábí světoznámé traktory. Zeman se setká se zaměstnanci a vedením společnosti. Prohlédne si nový designový koncept Zetor by Pininfarina, který ztvárňuje budoucí směřování podniku.

Po následném obědě v Kovalovicích na Brněnsku prezident odjede do Slavkova u Brna, kde navštíví rodinnou firmu LIKO-S. V podniku se zdrží přibližně hodinu. Poté zamíří do centra města. „Nejdřív se v obřadní síni setká s vedením radnice, kromě starosty, místostarostů a zastupitelů budou přítomní například i ředitelé škol a významní obyvatelé Slavkova," přiblížila mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ Z PRVNÍHO DNE NÁVŠTĚVY: Zeman v kraji: zaplnil kino, zval do Jižní Ameriky a domlouval migrantům

Následně se přesune do Společenského centra Bonaparte, kde se uskuteční setkání s lidmi. To začne ve tři hodiny odpoledne. Příchozí v Bonapartu zhlédnou i slavnostní ceremoniál, při němž hlava státu umístí na prapor města pamětní stuhu. „Bude to poprvé, kdy k nám během svého volebního období zavítá. Považujeme to za velkou čest," okomentovala slavkovská mluvčí.

Na závěr druhého dne zavítá Zeman do Újezdu u Brna, kde navštíví domovy s pečovatelskou péčí a bude diskutovat s občany.

Prezidentova žena si v úterý prohlédne kostnici u svatého Jakuba v Brně, prodejnu, čajů, koření a bylinkářství v Čejkovicích na Hodonínsku a podzemí ve Valticích na Břeclavsku. „Je to pro nás veliká pocta, něco výjimečného. Těšíme se o to více, že návštěva je spontánní, neboť podnět přišel právě ze strany paní Zemanové," pochvaloval si marketingový ředitel vinařství Petr Krejčík.

Program prezidenta2. den návštěvy - úterý dne 26. ledna 2016
10:10 příjezd do společnosti ZETOR TRACTORS a.s.
11:40 oběd za účasti významných podnikatelů Jihomoravského kraje, Stará pošta Austerlitz, Kovalovice
13:15 příjezd do rodinné firmy LIKO-S a.s., Slavkov
14:20 příjezd na Městský úřad Slavkov u Brna
14:25 setkání s představiteli města Slavkov u Brna
15:00 setkání s občany Slavkova u Brna, Společenské centrum Bonaparte, Palackého nám. 126
15:55 příjezd k Domovu pro seniory, Rybářská, Újezd u Brna
16:10 přechod do Domova s pečovatelskou službou ,,Na Rychmanově", Rybářská 1001, Újezd u Brna
16:45 setkání s občany města Újezd u Brna, Restaurace na Rychtě, Štefánikova 477, Újezd u Brna
Program první dámy
2. den návštěvy - úterý dne 26. ledna 2016 
11:05 příjezd ke vstupu do Kostnice u Sv. Jakuba (Jakubské náměstí, Brno)
11:10 prohlídka kostnice
12:30 příjezd do společnosti Sonnentor Čejkovice (Příhon 943, Čejkovice)
12:35 krátké setkání v místnosti „Čas na čaj" s promítnutím historie společnosti
13:05 prohlídka zpracování čaje a koření, skladů a výrobních prostor
14:05 prohlídka prodejny, čajů, koření a bylinkářství
14:30 příjezd do Valtického podzemí (Vinařská 47, Valtice)
14:40 prohlídka Valtického podzemí, katakomb a vinných sklepů