Už v deset hodin dopoledne prezidentský pár přivítá jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Zeman se podívá na místa, kde jako hlava státu v loňském roce nebyl. Konkrétně navštíví samozřejmě Brno. Jako vrchní velitel ozbrojených sil se na Univerzitě obrany seznámí s budoucí koncepcí této jediné vojenské vysoké školy v České republice," popsal jeden z bodů prezidentova programu Hašek. Kromě toho se Zeman v Brně setká i s novým primátorem Petrem Vokřálem.

Celou Zemanovu návštěvu budou doprovázet přísná bezpečnostní opatření. „Budeme se na nich podílet s prezidentovou ochrankou. Bližší informace ale poskytovat nebudeme," řekla mluvčí jihomoravských policistů Petra Vedrová.

O Zemanovo bezpečí se budou starat i ve strojírenském podniku ČKD Blansko, který prezident navštíví. „Už minulý týden přijela Zemanova ochranka, aby si vše nazkoušela. Bodyguardi budou stát u vchodu do podniku, protože setkání s prezidentem se mohou zúčastnit pouze naši zaměstnanci," informovala mluvčí podniku Nina Juránková.

Návštěvu prezidenta na jihu Moravy sledujte od pondělí do středy online na webu Brněnského deníku Rovnost

Podle ní Zeman od vedení společnosti dostane i dárek. „Máme pro něj přichystaný malý model oběžného kola Kaplanovy turbíny," dodala Juránková.

Na drobné dary se Zeman může těšit i v židlochovické rodinné firmě Janíček a Čupa, která vyrábí domácí uzeniny. Zeman se s vedení a zaměstnanci setká v úterý. „Po tom, co si prezident prohlédne celý náš provoz, máme pro něj nachystanou ochutnávku našich výrobků," uvedl majitel firmy František Janíček.

V úterý odpoledne se Zeman také setká s obyvateli Židlochovic. „Zatím máme zákaz cokoliv ohledně dalšího programu sdělovat," řekl starosta Jan Vitula.

Slíbil ale, že i z židlochovické radnice si Zeman odnese dárky. „Je jasné, že od nás dostane několik lahví místního vína," prozradil starosta.

Ne všichni ale vítají prezidenta s radostí. Chystají se i demonstrace. Někteří Brňané chtějí Zemana přivítat symbolickou červenou kartou. „Udělíme mu ji za jeho arogantní jednání," vysvětlila organizátorka akce s názvem Přivítání Miloše Zemana červenými kartami Šárka Václavíková.

Účastníci akce se sejdou v pondělí o půl dvanácté u Univerzity obrany, kam Zeman přijede. „Očekávám, že i přesto, že jsme akci svolali na rychlo a je ve všední den dopoledne, kdy jsou lidé v práci, přijde protestovat alespoň stovka lidí," doplnila Václavíková.