V plánu je úprava a rozšíření parkovacích míst a bezbariérové propojení s autobusovým nádražím. „Parkoviště by mělo být typu park and ride. Lidé přijedou i z větší vzdálenosti, zaparkují a jedou do Brna autobusem,“ přiblížil starosta Miroslav Novák.

Na náměstí má vzniknout také dětské hřiště. Návrh vznikl po diskuzi s obyvateli. „Družinářky chodívají s dětmi do městského parku, ale uvítaly by, kdyby bylo blíž. Bude také pro obyvatele paneláků,“ podotkl Novák.

Výroba ve Slévárně Heunisch v bývalém areálu Zetoru.
Desetitisíce Brňanů na východě města obtěžuje zápach. Viní slévárnu ze Zetoru

Součástí úprav má být i položení speciální dlažby, aby se dešťová voda neztrácela pryč, ale zůstala v území, kde naprší. „Úpravy začnou nejdříve v roce 2022 nebo 2023. Náklady budou v desítkách milionů korun," vyčíslil Novák. V další etapa se bude týkat úprav okolo bytových domů, kde představitelé Pohořelic čekají na převod pozemků do vlastnictví města.

Někteří obyvatelé mají k návrhu připomínky. „Při procházce do parku půjdete okolo ,,voňavých“popelnic,“ zmínila na sociální síti Hela Nožičková. Představitelé města slíbili, že v dalších fázích budou připomínky zapracovány.

Pohořeličtí chtějí v budoucnu zvelebit i další část v centru města, která propojuje oblast mezi kostelem a budovou druhého stupně základní školy. „Dříve tam byla židovská čtvrť a historicky i synagoga. Tuto plochu chceme obnovit. Spolu s náměstím Svobody jsou to dvě místa, která nejsou hotová," doplnil starosta Novák.