První manželka anglického prince, později krále Viléma IV., Karolína Meineke, která žila na blanenském zámku, přišla o hlavu. Další dva výtvory mají na tváři jizvy. „Když jsem se o poškození dozvěděla, zuřila jsem, ale teď se to snažím brát s rezervou. Člověk, který to udělal, si musel připadat hrozně dobře. Zvítězit nad takovou sochou z polystyrenu a sádry, to je přeci skoro hrdinský čin,“ řekla s ironií v hlase Juračková.

Mezi ztvárněnými rodáky, kteří se proslavili i mimo Blansko, jsou například průmyslník a mecenáš Hugo František Salm, krasový badatel Karel Absolon nebo technik a vynálezce Erich Roučka. Svoji bustu má před školou také archeolog a speleolog působící na Blanensku Jindřich Wankel. „Řekla jsem si, že vyberu ty největší z místních rodáků, ale je jich hodně, nemohla jsem se rozhodnout. Nakonec jsem zvolila ty, kteří jsou součástí výstavy na našem zámku,“ přiblížila učitelka klíč výběru.

Výsledkem je bez ohledu na poškození tří soch nadšená. Kolemjdoucím se originální nápad, jak uctít sto let republiky, také líbí. „Je to moc pěkné, myšlenka i výsledek. Měli bychom tu něco takového mívat častěji,“ chválila třeba důchodkyně Helena Kolářová.

Juračková má v blanenské „zušce“ na starosti osmaosmdesát dětí. Se skupinou těch nejhorlivějších se pustila do práce v pátek dvanáctého října odpoledne. Až na několik krátkých přestávek vydrželi školáci tvořit celých deset hodin. „Moc nás to všechny bavilo. Sešli jsme se po druhé hodině a skončili až kolem půlnoci. Zapojily se vesměs děti z šesté, sedmé a osmé třídy,“ upřesnila nadšená učitelka.

JAKUB SEKANINA