Právě to taky zřejmě přiláká lidi na břehy Brněnské přehrady. Tam sice voda měla tento týden podle hygieniků jedničkovou kvalitu, ale teplotu jen mezi sedmnácti až devatenácti stupni. „Méně zkušeného plavce může překvapit i to, že v některých místech narazí na mnohem studenější vodu. Pokud se toho lekne, mohou nastat problémy. Kvůli bezpečnosti je ideální, když lidé plavou podél břehu, ve skupině aspoň tří plavců a zodpovědné je i použití plavecké bojky,“ upozornil jeden z velitelů vodních záchranářů na přehradě Ondřej Brunn. Také on potvrdil na místní poměry kvalitní a poměrně průhlednou vodu.

S ní jsou spokojení i návštěvníci Vranovské přehrady na Znojemsku, které někteří přezdívají moravský Jadran. „Letos nás překvapilo množství vody v bítovské zátoce Horka, kde je i v červenci stále čistá. Nejraději to máme ale na pláži,“ svěřil se Pavel Jožovič ze Zlínska.

Generál Emil Boček ve svém milovaném letounu Supermarine Spitfire.
Stíhači a bombarďáci. Británii bránili před 80 lety i Jihomoravané za kniply RAF

Právě kvalitní vodu považuje za velké lákadlo majitel tamního hotelu Jiří Sobol. „Tady byla voda vždy čistá. Kdysi jsme ji na jaře používali i na vaření,“ prozradil Sobol.

Kvalita vody
- Brněnská přehrada: 1
- biotop Bohuslavice: 1
- biotop Brno-Jih: 1
- jezírko Brno, Hrázní: 1
- nádrž Letovice: 1
- biotop Oslavany: 1
- nádrž Palava: 1
- koupaliště Vémyslice: 1
- Vranovská přehrada: 1
- nádrž Výrovice: 1
Voda se hodnotí na stupnici od 1 do 5, kde nižší číslo znamená lepší stav.

Také oblíbené Nové Mlýny měly podle posledních hodnocení hygieniků vodu na nejlepším jakostním stupni.

Na Mikulovsku se ale lidé v této sezoně setkávají i s nečekanou novinkou. Správa Chráněné krajinné oblasti Pálava začala regulovat vstup do lomu na Janičově vrchu v Mikulově. „Dříve sem chodilo až tisíc lidí denně, ale nyní může do lomu v jeden okamžik jen sto. Pro hosty jsme zajistili toalety a převlékárny, v ceně lístku dostanou ekologické opalovací krémy, které jsou přírodně odbouratelné,“ přiblížila provozovatelka lomu Romana Ertlová. Příchozí za vstup zaplatí stovku, děti, důchodci a lidé s postižením polovic.

Ilustrační foto.
Včely na jižní Moravě vymírají, zabíjí je i řepka. Jak to bude s cenou medu?

Volně přístupná zůstává oblíbená vodní nádrž Lužák u Hodonína, která vznikla dlouholetou těžbou jílu. „Voda je ještě dobré kvality, k dispozici je restaurace i dostatek míst na ležení,“ informoval vytrvalostní plavec Jiří Humpolík z Hodonína.

Za průzračnou vodou jezdí z jihu Moravy i k jezeru Guláška u nedalekého Sence.