Před čtyřmi lety měli přitom ještě sedm křesel. Krajský lídr KSČM Stanislav Navrkal ústup ze scény sice před volbami předpokládal, ale takový debakl nečekal ani v nejčernějším snu. „Tajně jsem ale doufal, že budeme mít pět mandátů. Nevyšlo to. Naši voliči k volbám nepřišli. Je to velké zklamání. Navíc celorepublikové. Budeme to muset vyhodnotit. Každopádně gratuluji úspěšnějším stranám a hlavně našim voličům, co i přes epidemii koronaviru k urnám přišli,“ řekl Deníku Navrkal.

V čem vidíte příčinu debaklu komunistů v krajských volbách na jihu Moravy?
Nepřišli naši tradiční voliči, zejména na vesnicích. Myslím si, že velkou roli v tom sehrála epidemie koronaviru a obavy starších lidí. K tomu, abychom se do zastupitelstva dostali, nám chybělo asi tisíc hlasů. Naopak si myslím, že Piráti se vyšvihli díky tomu, že mladí k urnám tentokrát naopak přišli.

U voleb kromě vás vyhořela v Jihomoravském kraji i další tradiční levicová strana, sociální demokraté…
Do zastupitelstva se dostali s odřenýma ušima. Tradiční levicové strany se vytrácí z politické scény.

Který z výsledků vás nejvíce překvapil?
Náš krach. Jestli jsem to dobře počítal, tak nebudeme mít mandát v devíti krajích. A také velký ústup sociální demokracie. Ostatní zůstali plus mínus na svém. Přibyli Piráti.

Na co by se mělo nové vedení Jihomoravského kraje zaměřit?
Těžko říct, jak se vším ještě zamíchá epidemie koronaviru. Dopady budou už nyní velké a musí se počítat s velkým výpadkem v rozpočtu. Těžkou odhadnout, jak bude ve finále velký. Myslím si, že poroste nezaměstnanost. Na státu a potažmo kraji to bude nějakým způsobem konsolidovat. Evropských peněz přiteče zřejmě také o poznání méně. Za mě je důležité udržet v kraji sociální oblast a zdravotnictví. Klíčová je také doprava.

V krajském zastupitelstvu jste byl dvacet let, v blanenském třicet. Neuvažujete už od odchodu do politického důchodu?
Výsledek voleb nebyl dobrý. Zřejmě se na čas trochu stáhnu do ústraní. Mladé nástupce ale naše strana nemá, tak uvidíme.

Online reportáž