Když před pár dny vyšla najevo zpráva 
o překvapivém pokusu šestiletého chlapce, který chtěl 
s klackem v ruce okrást v ostravských ulicích šokovanou ženu, počet diskutujících se na internetu vyhoupl k několika stovkám. Také Břeclavsko má své „povedené" děti. Setkávají se s nimi strážníci, policisté i vedení škol. „Je to spíše výjimka, ale známe případy, kdy se s některými táhnou problémy od dětství až do dospělosti," poznamenala mluvčí policistů na Břeclavsku Kamila Haraštová.

Jedna z posledních události, při níž byl provinilec mladší patnácti let, je z okresního města. Jedenáctiletý chlapec tam ještě s kamarádem podle všeho z nudy poškodil betonový sloupek zábradlí na mostu. Jeden pak shodil do řeky. „Zpytovat svědomí bude před pracovníky sociálního odboru. O způsobené škodě vyrozumíme i vlastníka stavby," uvedl zástupce velitele břeclavských strážníků Zdeněk Novák.

Ve statistikách okresního města činí prohřešky nezletilých zhruba pět procent z celkového množství případů. Kromě vandalství se strážníci setkali s dětmi pod vlivem alkoholu, pamatují také školáka kouřícího marihuanu. Nechybí ani krádeže. „Výjezdy bývají četnější zvláště 
v prázdninovém období, kdy jsou mimo dohled školy a rodičů. Volný čas tráví na ulici různými způsoby. S přibývajícím věkem se ale většina 
z nich uklidní a jejich dřívější prohřešky jsou jen projevem jejich řekněme ,telecích let'," konstatoval Novák.

Ředitel mikulovské Základní školy Valtická Rostislav Souchop považuje výrazná provinění dětí za ojedinělá. Vzpomněl například kousek z minulého školního roku, kdy žáci posprejovali zeď. „Řešila to tehdy městská policie," připomněl Souchop.

Dosavadní zkušenosti také jemu ukázaly, že s některými školáky se problémy táhnou více let. „Většinou se to ale projeví až na druhém stupni. Jde o určité osobnostní typy. Některé dítě udělá jeden průšvih a tím skončí. U jiných se to ovšem objevuje pravidelně," doplnil ředitel. Pomocnou ruku podávají školní psychologové. Nutná je pak spolupráce s rodiči.

Děti mladší patnácti let vyváznou při překročení zákona bez postihnu. Nejsou trestně odpovědné. Policisté tvrdí, že problémové dítě mnohdy vyrůstá z problémové rodiny, kde má trestní rejstřík popsaný otec, případně bratr. „Setkáváme se s tím, že pak třeba ke krádežím tíhne také dítě. 
A to už v době, kdy je školákem. Pomalu se to pak stupňuje. Takové případy jsou, ale v okrese patří mezi ojedinělé," nechala se slyšet mluvčí Haraštová.

Pozornost policistů si v minulosti vyžádala třeba skupina hochů, kteří 
v Břeclavi okrádali ženy jedoucí na kole. Mezi viníky byli i mladší patnácti let.