Opravy průtahu Lažánkami nemají podle místních lidí konce. Stěžují si na zvýšenou prašnost a hluk z projíždějících aut. Práce měly původně skončit loni v listopadu, po zimě byl termín stanovený do konce května. Protáhne se však o další měsíc.

Lažánečtí si myslí, že to bude ještě později. „Silničáři pořád jen slibují, myslím, že do konce června to hotové ani zdaleka nebude. Poblíž našeho domu je jen opěrná zeď, ještě tady ani nezačali bagrovat. Kousek nad námi je v kopci jeden semafor, auta tam čekají pět a půl minuty. Dovedete si představit, co je to za kolonu? To pak nemůžeme ani vyjet s autem z garáže," postěžovala si Naděžda Paráková, která do Lažánek dojíždí za dcerou z Brna.

Umývat okna podle ní nemá cenu. „Pořád je tady spousta prachu a hluku. Budeme rádi, když vše vůbec stihnou dodělat přes letní prázdniny," uvedla Paráková.

Až třicátého června

Ze zvýšené prašnosti je již nervózní také Eva Petrželová z Lažánek. „I celou zahradu máme od prachu. V okolí je spousta včelařů a včely tím trpí. Nic se ale nedá dělat, musíme to vydržet. Jen to už trvá strašně dlouho. Bydlíme v zatáčce a před naším domem silnici ještě neopravovali," přiblížila Petrželová.

Konec prací už netrpělivě vyhlíží také Lucie Preisová, která má v pronájmu Restauraci Lažánky. Do hospody totiž chodí mnohem méně zákazníků, než bývalo dříve zvykem. „Sice u nás obědvají dělníci, ale spousta řidičů se raději Lažánkám vyhýbá. Doufám, že do hlavní letní sezony bude již průtah opravený," uvedla Preisová.

Dokončení se podle vedoucího blanenské Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje zpozdí kvůli technickým problémům se sanací podloží. „Proto jsme raději datum dokončení se stavební firmou posunuli do třicátého června, tak jsme uzavřeli i smlouvu o dílo," vysvětlil Bažant.

Oprava průtahu měla původně stát pětatřicet milionů korun. Potíže ji ale prodraží. „Konečnou částku budeme znát, až stavbu dokončíme," upřesnil Bažant.

Průtah měl zářit novotou již koncem loňského listopadu. Při opravách se ale ukázalo, že kanalizace je ve velmi špatném stavu a bude potřebovat rekonstrukci. Tu má v režii město Blansko. „Nevěděli jsme přesně, kudy na mnoha místech stará kanalizace vedla. Neměla žádné povrchové znaky a objevovala se i tam, kde ji nikdo nepředpokládal. Navíc nebyla uložena v dostatečné hloubce. Lidé ji budovali v padesátých až šedesátých letech minulého století a má atypické zasazení do terénu. Ačkoliv jsme asi před patnácti lety zakreslovali některé její části, vše se nám zjistit nepovedlo, protože většina pamětníků již nežije," vysvětlil vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje Marek Štefan.

Opět kanalizace

Oprava kanalizace se tím prodražila přibližně o milion a půl korun. Blanenští se domnívali, že všechny problémy již vyřešili, zhruba před dvěma týdny se ale objevily další. „Ve středu obce jsme narazili na několik desítek metrů, kde musíme kanalizaci také opravit. Nachází se pod vozovkou a přeložíme ji vedle ní. To si vyžádá zhruba dalších sto tisíc korun navíc," sdělil Štefan.

Jedna z obyvatelek, která si nepřála zveřejnit své jméno, se domnívá, že za všemi potížemi stojí špatně připravený projekt. „Dělala jej pražská firma, která nezná dobře místní poměry a zřejmě dostatečně neprozkoumala terén. Práce mohly jít rychleji, kdyby spolupracovali s někým z místních," uvedla. To potvrdil i Štefan. „Myslím, že projektant podcenil přípravu," řekl.