Do průzkumu se zapojilo 650 obyvatel jižní Moravy žijících v různých obcích odlišné velikosti. „Mezi hlavní zjištění patřilo, že dvě třetiny dotázaných očekávají ve stáří nebo nepříznivé situaci pomoc nějaké sociální služby. Přesto si devět z deseti oslovených lidí přeje strávit poslední chvíle života doma," informoval ředitel společnosti Augur Consulting Marián Svoboda.
Nejschůdnější možností, jak splnit protichůdná přání Jihomoravanů, může být právě domácí hospicová péče. Vzrůstající zájem o ni potvrdila ředitelka brněnského Hospice svaté Alžběty Jana Balabánová.
Plné jsou podle ní kapacity lůžkového oddělení i terénních služeb. „V domácím hospici momentálně zdravotní sestry a lékaři pečují o třináct pacientů, pečovatelky pak o dalších třicet klientů. Na lůžkovém oddělení máme v současné době dvaadvacet pacientů. Některé žádosti do všech služeb musíme odmítat, většinou z kapacitních důvodů," informovala ředitelka Hospice svaté Alžběty v Brně.
V souvislosti s tím plánují majitelky tohoto zařízení v budoucnu zrekonstruovat severní křídlo kláštera. „Chceme navýšit množství lůžek a vytvořit lepší zázemí pro pečovatelky působící v terénu. Přikoupíme také auta, abychom zrychlili dojezdnost po Brně i na vzdálenost do třiceti kilometrů v okolí tohoto města," upozornila ředitelka Balabánová.
Hospicové služby pro člena rodiny, který vyžaduje příliš náročnou péči, podle ní nejčastěji vyhledávají příbuzní. „Pokud rodina potřebuje pomoc s hygienou, nákupy a drobnějšími činnostmi, nabízíme terénní odlehčovací službu. V případě, že je nutné dotyčného ošetřovat, navštěvují ho lékaři. Jestliže se stav nemocného výrazně zhorší a rodina o něho už nemůže pečovat doma, nebo pacienta potřebují přeložit z jiného zdravotnického zařízení, nabízíme službu lůžkového hospice," popsala ředitelka brněnského hospice.
Podle krajského náměstka pro zdravotnictví a sociální věci Marka Šlapala využívalo v loňském roce domácí hospicovou péči pět set padesát lidí z jižní Moravy. „Loni jsme na její podporu uvolnili sedm milionů korun, letos deset. Dotace i kapacity chceme i nadále rozšiřovat," slíbil náměstek Šlapal.
Trvalého pobytu v sociálních zařízeních se někteří starší lidé obávají. „Měla bych hlavně strach z toho, jestli se tam o mě budou dobře starat. Je velké štěstí, že mám rodinu, která se mě snad jednou ujme," prohlásila například devětašedesátiletá Marie Pavelková z Brna.