Do lomu zavítal, přestože musel zaplatit vstupné sto korun. Od úterý totiž opět začalo platit omezení vstupu do této přírodní památky. Až do 15. září tam smí v jeden okamžik maximálně sto lidí. V úterý počasí návštěvníkům přálo. Od koupání je neodradila ani studenější voda. „Na bráně bylo napsáno, že voda má 15,5 stupně Celsia, ale pocitově ji odhaduju na devatenáct stupňů. I malé děti se vykoupaly," podotkl Martinec.

Omezený vstup byl do lomu v letní turistické sezoně už loni. „Ověřili jsme si, že regulace návštěvnosti v letní sezóně přírodní památce velmi prospěla a rozhodli jsme se ji aplikovat i v následujících letech,“ podotkl Jiří Kmet z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Podle provozovatelky Romany Ertlové, která má na sezonu místo v nájmu, je důležité, aby se zachovala aktuální čistota vody. „Nabádáme návštěvníky, aby lidé nechodili do vody s žádnou chemií. Ideálně se nemazat vůbec, nebo přírodně odbouratelnými krémy, které tady návštěvníci mají v ceně vstupenky," řekla.

Přiznala také, že v loňském roce nebyli všichni nadšení z toho, že by měli za vstup do lomu platit. „Asi deset procent reagovalo negativně. Zvrat nastal asi v polovině sezony, kdy lidé zjistili, že to má výsledky, že voda je mimořádně čistá, jak žádné jiné léto předtím. Pak už byl hladký průběh," poznamenala Ertlová.

Ochránci přírody dlouhodobě čelili problémům s odpadem a ničením přírody. „Současný systém regulace návštěvnosti prospívá organismům, které se v lomu vyskytují. Vítají jej také obyvatelé severní části Mikulova, která bývala v létě dopravně přetížená,“ doplnil Kmet.

Nově jsou v lomu nainstalované bójky a také zábradlí. „Je to kvůli ochraně návštěvníků. Lom je hodně zvětralý a hrozí pád kamenů. Byli tady i odborníci," upozornila Ertlová na opatření, která mají návštěvníci respektovat.