Projekt spočívá ve vybudování sítě služeb. „Nejpodstatnější bude terénní tým, který většinu času stráví mezi lidmi,“ zdůraznil přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno Tomáš Kašpárek.

Základ projektu vytvoří spolupráce odborníků z různých oblastí, sociálních pracovníků, psychiatrických sester, psychiatra a klinického psychologa. „Důležitá je podpora včas, čímž zabráníme hospitalizacím nebo je zkrátíme. Nechceme, aby se z našich klientů stali chronicky nemocní pacienti, kteří bývali klidně třicet let na psychiatrii,“ popsala ředitelka sdružení Práh Blanka Veškrnová.

Tým bude pacienty navštěvovat doma. Jeho členové zkontrolují i to, jestli berou léky. „Péče nesporně zvýší kvalitu života duševně nemocných, protože je udrží v jejich přirozeném prostředí. Lidé budou schopní se o sebe postarat a mít něco ze života,“ zdůvodnil Kašpárek.

Péče povede k bezpečnějšímu životu nemocných i jejich okolí. „Očekáváme, že se sníží počet hospitalizací a tím i tlak na akutní psychiatrickou léčbu,“ vysvětlil Kašpárek. Podle ředitele Fakultní nemocnice Brno Romana Krause bude nový systém oproti stávajícímu také levnější.

Zhoršování zdravotního stavu a jeho stabilizace je podle Kašpárka bludný kruh. Při snaze o začlenění mají totiž pacienti stres z toho, že jim nejdou běžné denní úkony a nezapadají. Právě tomu také chtějí členové terénního týmu zabránit. Pacientům dojdou třeba na nákup.

Projekt podporuje Jihomoravský kraj. „O tom, co je duševní nemoc, panuje stále vakuum. V dospívání se přitom jedná o zcela klíčový problém, který může být zanedbán. Pak má nedozírné důsledky,“ řekl náměstek hejtmana Marek Šlapal.

Představením Centra duševního zdraví včera zahájili organizátoři šestnáctý ročník Dnů duševního zdraví. Až do pátku pořadatelé připravili bohatý program.

Ve spolupráci s neziskovou organizací Psychobraní uskuteční třeba besedu o schizofrenii. Zájemci dál navštíví tematické semináře či workshopy, poslechnou si písně pro potěchu duše, promluví s lidmi trpícími schizofrenií či těžkou depresí, uvidí divadlo Psycheche a další akce.

Většinu programu lidé navštíví v brněnském Café Práh u Vaňkovky a vstupné je dobrovolné. Těšit se mohou nejen Brňané. Část programu uvidí také lidé v Blansku, Břeclavi, Hodoníně a ve Znojmě.

ELIŠKA POSPÍŠILOVÁ