Jihomoravští hygienici v polovině týdne výrazně zvýšili počet lidí určených k testování. Zatímco v úterý jich bylo jednačtyřicet, ve středu 548. „Od konce ledna jsme na testování poslali 3898 lidí,“ uvedla Renata Ciupek z krajské hygienické stanice.

Koronavirus, ilustrační foto
Chytrou karanténu hygienici nevyužívají. Operátory údajně nikdo nekontaktoval

Jak dodala, karanténu hygienici nařídili stojednadvaceti lidem. Celkem je na nyní na jihu Moravy v karanténě 880 osob.

Ilustrační foto
Pomlázka za koronaviru? Policisté o Velikonocích zkontrolují turistické cíle

Za středu výrazně přibylo také uzdravených osob, celkem deset. „Uzdravených je celkem čtyřicet, tři byli hospitalizovaní, ostatní se uzdravili v domácím léčení,“ dodala Ciupek.

V domácím léčení je stále naprostá většina jihomoravský pacientů. „Na různých nemocničních odděleních je to celkem sedmačtyřicet pacientů. Doma se léči 263 osob, tedy pětaosmdesát procent,“ informovala Ciupek.

Brno 8.4.2020 - slavnostního předání nájemní smlouvy a prohlídka výrobní haly, kde bude firma Respilon vyrábět ústenky a respirátory
Nové linky na masky proti virům v Brně. Vyrobí desetitisíce roušek denně

Do poloviny týdne vzrostl počet pozitivních testů mezi zdravotníky v břeclavské nemocnici, tentokrát na interním oddělení. „Provedli jsme šedesát testů. Pozitivně vyšly u pěti zdravotních sester z tohoto oddělení,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Baťka. Již v závěru uplynulého týdne měli pozitivní testy tři další sestry a tři lékaři.

Ilustrační foto.
Opilá žena v Brně plivala na kolemjdoucí. Do izolace museli i dva strážníci

Údaje platné k 8. 4. 18.00 hodin.Zdroj: Deník / Martin Moštěk, Markéta EvjákováZlepšení mezi nejvážněji nemocnými oznámila ve středu ráno Anesteziologicko resuscitační klinika Fakultní nemocnice u sv. Any v Brně. „U dvou pacientů se jejich stav zlepšil natolik, že je lékaři je v uplynulých dnech odpojili od plicní ventilace a přeložili na jiná oddělení. Jeden je zpět na infekčním oddělení prostějovské nemocnice, druhý zůstává u svaté Anny, ale již na běžné izolované jednotce intenzivní péče," uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Na klinice je nyní osm pacientů s Covid-19 v těžkém stavu. „Ve středu lékaři napojili druhého pacienta na mimotělní oběh s přístrojem ECMO. Zbylých šest zůstává na umělé plicní ventilaci a jejich zdravotní stav je vážný" dodala Lipovská.

Brněnské Vysoké učení technické zapůjčilo do brněnské fakultní nemocnice a Dětské nemocnice termokamery.
Teplotu u nemocnic v Brně změří termokamery. Vědci je zapůjčili kvůli koronaviru

V celé zemi překročil ve středu počet pozitivně testovaných pět tisíc, ministerstvo zdravotnictví eviduje k půl šesté večer 5221 případů. 223 lidí se z nemoci již uzdravilo, devětadevadesát pozitivně testovaných zemřelo.

Online reportáž