Bohumír Rada Znojemskému deníku Rovnost potvrdil, že jeho firma přišla podle něj jasně mafiánskými praktikami o značnou část úrody. „Ano, je to tak," řekl.

O případu informovali jako první Reportéři ČT. Obilí měli Radově firmě zničit na více než 270 hektarech půdy zemědělci z Agro Jevišovice. A to za použití herbicidu, kterým pole postříkali. Syn Bohumíra Rady Vojtěch Rada vše zdokumentoval.

Rozhovor s muži, kteří herbicid na pole stříkali, si navíc nahrál na mobilní telefon. „Některé z nich i znal, protože dříve pracovali pro jeho otce. Na fotografiích je také jasně vidět, že likvidaci prováděly stroje Agra Jevišovice – tedy firmy, kterou od Bohumíra Rady koupil Andrej Babiš," uvedla Česká televize.

Syn Bohumíra Rady a spolumajitel firmy Agro Boskovštejn Vojtěch Rada na poli zničeném herbicidem.

Znojemský deník Rovnost oslovil v reakci na již zveřejněné informace zástupce Agrofertu. Podle mluvčího společnosti Karla Hanzelky vede Agrofert s Radou, který je jednatelem společnosti Agro Boskovštejn, několik soudních sporů. „Jeden spočívá v tom, že neoprávněně osel pozemky, u kterých věděl, že mu na nich v krátké době skončí podnájemní smlouva," řekl Deníku mluvčí Hanzelka.

Společnost Agro Jevišovice, kterou Agrofert vlastní, podle Hanzelky opakovaně nabízela Radovi finanční náhradu za vzrostlé rostliny. „Vyčerpala tak veškeré možnosti, které by mohly vést k dohodě o řešení vzniklé situace. Pan Rada se naopak rozhodl tuto jednotlivost vytrhnout ze souvislostí a medializovat," dodal Hanzelka.

Zemědělci z regionu se shodují, že podobnou událost nepamatují. Případ ale nechtějí blíže komentovat. „Herbicid skutečně dokáže pole takto vyžehlit. Pokud je použitý ve správnou dobu, zničí pouze plevel. Tady je ale zjevné špatné načasování," naznačil jeden ze zemědělců, který si nepřál uvést své jméno. Redakce jej však zná.

Ani Znojemským deníkem Rovnost oslovení právníci nechtěli událost nijak komentovat. A to z toho důvodu, že do sporu detailně nevidí. „Těžko se vyjadřovat k věci, o které blíže nic nevím," podotkla například advokátka Olga Štefaniková.

Skupina Agrofet převzala společnost Agro Jevišovice, kterou vybudoval Bohumír Rada, na počátku roku 2011. Kromě smluv o prodeji akcií ale tehdy podepsali ještě memorandum. V dokumentu se píše, že kromě toho, že Radovi Agrofert zaplatí za akcie, nechá ho také hospodařit na 1500 hektarech zemědělské půdy. „Na základě memoranda pak obě strany podepsaly podnájemní smlouvy na pozemky. Závazek ale Agrofert nikdy nesplnil," informoval pondělní pořad Reportéři ČT.

Jak v úterý Znojemskému deníku Rovnost sdělil spolumajitel firmy Agro Boskovštejn a syn Bohumíra Rady Vojtěch Rada, nechává Agrofert jejich firmu hospodařit jen na necelých osmi stech hektarech, což je polovina z původně slíbené rozlohy. Podle zemědělce jsou výsledkem poloviční tržby i výnosy a s tím související propouštění.

Vyústění celého sporu pramení pak podle Vojtěcha Rady zejména z toho, že v místě byly v rámci katastrálního území Velký Karlov a Dyjákovice provedeny kompletní pozemkové úpravy, tedy státem řízená operace, která má za cíl, aby se zcelily pozemky. Na základě toho totiž skončila platnost nájemních smluv. „Očekávalo se sice, že tato pozemková úprava přijde, ale stále se odkládala. My jsme tedy v dobré víře a v rámci zachování osevních postupů uvedené pozemky na podzim zaseli pšenicí a hospodařili jsme na nich dál. Čekali jsme, že si Agro Jevišovice tyto pozemky od majitelů opět pronajme a i nadále je pak na základě stále ještě platné podnájemní smlouvy bude pronajímat nám. To se však nestalo a došlo z jejich strany ke zničení naší úrody," popsal Vojtěch Rada.

Připustil, že jim Agrofert nabízel uhrazení nákladů spojených s osetím pole. „Ale když udělá truhlář stůl a oni mu řeknou, že mu zaplatí jen dřevo, v tu chvíli už takový truhlář prodělává a zároveň nevydělává. My jsme sem investovali spoustu peněz a úsilí a tuto naši činnost jsme chtěli zúročit v podobě výdělku. Což se už nestane," dodal Rada.