K výjimečné nabídce přistoupili třeba skauti. Na pobytové tábory v lese zvou děti, které jejich oddíly normálně nenavštěvují. „Tyto akce jsou běžně pouze pro členy skautu,“ poznamenala mluvčí skautů Barbora Trojak. Volná místa dohromady pro stovky dětí nabízí přes devadesát jejich oddílů.

Pestrý program postiženým rodinám předkládají i zástupci brněnského Střediska volného času Lužánky. Vybírat mohou z osmi bezplatných pobytových táborů. „Mají různá zaměření. Například sportovní, program inspirovaný světem Disneyeho pohádek či cestou kolem světa a poznávání různých kontinentů anebo pro nejmenší děti s rodiči je připravený pohádkový tábor s Rumcajsem, Mankou a Cípískem,“ vyjmenovala za organizaci Kristýna Kolibová.

Následky tornáda a odklízení týden poté v Základní škole U Červených domků v Hodoníně.
Školy mají bez střech a plné střepů. Přesto věří, že v září otevřou

Doplnila, že dětem jsou na tábory schopní zajistit dopravu. Podobně zajistí odvoz na místo tábora nebo místo odjezdu na tábor i skauti.

Už od čtvrtka funguje letní kemp na základní škole v sousedních Prušánkách. Denně tam děti z poničených obcí vozí speciálně autobus. Dohlíží na ně členové pedagogického sboru, mají zajištěný program, výlety i stravu. Akce, která se koná formou příměstských táborů od osmi ráno do čtyř odpoledne, bude pokračovat po celé letní prázdniny.

Zatím bez zájmu ze strany rodičů jsou nabídky skautů i střediska Lužánky. „Odezvu očekáváme až v příštím týdnu. Lidé stále řeší zajištění základních životních potřeb," uvedla Trojak.