Brány šlechtických sídel na jižní Moravě se otevírají, aby jimi mohli projít letošní první návštěvníci. Na hradech a zámcích začíná turistická sezona.

Nejnavštěvovanějším jihomoravským hradem je Pernštejn. Letošní sezona se nese právě ve znamení jeho pánů. Na řadu akcí na moravských i českých památkách tak ze zlatého erbu dohlédne zubr, kterého měl významný moravský rod ve znaku. „Program k příležitosti Pernštejnského roku se bude odehrávat prakticky po celé republice. Na našem hradě proto přibylo mnoho akcí. V létě chystáme například nové výstavy o vývoji architektury pernštejnských hradů,“ uvedl kastelán Pernštejna Jakub Zdeněk Škrabal.

Hrad otevírá v pátek. „Sezonu zahájíme výstřely z děla,“ dodal  Škrabal. V sobotu a v neděli pak mohou lidé na Pernštejně navštívit velikonoční hradní černou kuchyni, kde uvidí, jak se za Pernštejnů vařilo.

Rytířské souboje

S akcemi spojenými s Perštejny se mohou lidé setkat například na zámku v Rosicích u Brna. Tam se o srdce paní Bohunky z Pernštejna v srpnu utkají rytíři při rytířském klání.

Život dynastie také připomenou výstavy na jejich sídle i na všech ostatních hradech, se kterými měli Pernštejnové něco společného.
Dobovou atmosféru si mohou užít také turisté, kteří zamíří třeba na Nový hrad u Adamova na Blanensku. Památka otevírá o velikonočním víkendu tradičním jarmarkem. Řemeslníci a trhovci v dobových kostýmech nabídnou rukodělné výrobky z kůže či ze dřeva. „Zveme všechny přátele a příznivce Nového hradu. Nejde nám o komerci, ale o zachování romantické atmosféry,“ uvedl za Český svaz ochránců přírody a kulturních památek Nový hrad Robert Kraft.

Na letošní sezonu už se těší například Michaela Porubanová. „Jezdíváme na prohlídky jednou za tři měsíce, často když nás někdo navštíví. Naposledy jsme byli v Lednici a v Mikulově. Příště se chystáme do Valtic,“ řekla Porubanová.

Jaké novinky nabízejí památky na jižní Moravě?

Lednicko-valtický areál, zapsaný na seznam UNESCO, je dlouhodobě nejnavštěvovanější turistický cíl. Na oba zámky se ročně přijede podívat okolo 380 tisíc lidí. „Za státním zámkem Lednice následují katedrála svatého Petra a Pavla v Brně a Muzeum města Brna na Špilberku,“ informovala ředitelka jihomoravské centrály cestovního ruch Zuzana Vojtová.

Alespoň o trochu zvýšit návštěvnost z minulých let bude chtít například slavkovský zámek na Vyškovsku. „Loni jsme měli sto tisíc návštěvníků, letos toto číslo chceme pokořit,“ sdělila Šárka Hálová z oddělení pro vnější vztahy. Zámek Slavkov zahájil sezonu už před týdnem.

Zavřená je jen zámecká zahrada. „Park zůstane nepřístupný ještě týden. Je to kvůli ořezům stromů a zachování přirozeného prostředí chráněného brouka, který tam žije,“ vysvětlila Hálová. Tuto neděli potěší zámek všechny zamilované. Páry toužící po romantické svatbě si mohou na dni otevřených dveří naplánovat na zámku obřad.

Návštěvnost chce zvýšit také zámek Vranov nad Dyjí na Znojemsku. „Kvůli uzavřené silnici k nám loni přišlo asi o pětadvacet tisíc lidí méně. Letos už je silnice opravená a čekáme šedesát tisíc návštěvníků,“ sdělil zástupce kastelánky Karel Janíček.

Zdražení? Jen někde

Vstupné na jihomoravských památkách většinou zůstalo stejné. Zdražil například zámek Milotice na Hodonínsku, a to o deset korun. Zlevnila naopak základní prohlídka ve Valticích z původních sto dvaceti korun na sto. Lidé tam navíc mohou navštívit nové muzeum útrpného práva.

Z orloje vypadne kulička s hráškem

Brno – Zelené a černé kuličky budou letos vypadávat z brněnského orloje na náměstí Svobody. Letošní památkovou sezonu totiž ovlivní připomínka dvou významných událostí.

Dvacátého července si mohou lidé v Brně chytit skleněnou kuličku s hráškem uvnitř. „Bude vypadávat na počest sto devadesátého výročí narození genetika Gregora Johanna Mendela,“ řekl brněnský primátor Roman Onderka.

V srpnu budou z orloje padat černé kuličky. Ty jsou spojené s chystaným otevřením brněnské kostnice pod Jakubským náměstím. „Je tam totiž pohřbená řada vojáků, kteří statečně bránili Brno před Švédy. V hrobce pod kostelem svatého Jakuba leží také jejich velitel hrabě Raduit de Souches,“ vysvětlila ředitelka brněnského turistického informačního centra Petra Kačírková.

Turistickou sezonu zahájí Brno ale už zítra. Zájemci si mohou za zvýhodněnou cenu prohlédnout Labyrint pod Zelným trhem a Mincmistrovský sklep. „Obě památky jsou přístupné celoročně od úterý do neděle. V době letních prázdnin prodloužíme otevírací dobu do pozdních večerních hodin,“ informovala Kačírková.

Pro technické typy Brno připravilo zpřístupnění další části podzemí. V květnu se zájemci mohou podívat do zázemí inženýrských sítí.
Z nadzemních památek mohou navštívit třeba zrekonstruovanou vilu Tugendhat. Turisty láká také hrad Špilberk. „Kromě prohlídky hradu a kasemat stojí za návštěvu nejnovější výstava díla malíře Bohdana Laciny,“ uvedla Soňa Haluzová z brněnského magistrátu. (žan)

V kostnici bude hrát Štědroň

Brno – Kosti a lebky navršené až ke stropu. Takový pohled se naskytne lidem, kteří se vydají do brněnské kostnice pod kostelem svatého Jakuba. Otevření třetí části brněnského podzemí se oproti původnímu plánu zdrží asi o dva měsíce a do sklepení pod Jakubským náměstím první turisté vstoupí až o letních prázdninách.

Práce na kostnici protáhly neočekávané archeologické nálezy. „Ve vstupní hale jsme narazili na dalších šest set padesát skeletů. Pod kostrami jsme navíc našli rakve. To znamená, že se do podzemí nejen ukládaly ostatky, ale také se tam pohřbívalo,“ uvedl autor projektu zpřístupnění brněnského podzemí Aleš Svoboda. Archeologové se snažili zachovat jak původní pohřebiště, tak kostnici.

Ředitelka Turistického informačního centra Petra Kačírková zatím přesný termín otevření kostnice nezná. „Bude to každopádně někdy v létě,“ informovala. Na exponátech v kostnici lidé poznají, zda nebožtík zemřel na mor nebo kulkou do hlavy. Při prohlídce jim bude hrát hudba Miloše Štědroně.

Pracovníci turistického centra lákají na takzvanou funerální trasu. „Prohlídka spojuje kostnici s Kapucínským klášterem. Zájemci se dozvědí o zvláštnostech pohřbívání a uchovávání lidských ostatků,“ podotkla Kačírková.

Brněnská kostnice bude druhou největší v Evropě. V České republice pak doplní už zpřístupněnou kostnici v Sedlci u Kutné Hory. Obě spolu úzce spolupracují. „O odliv návštěvníků se nebojíme. Každá kostnice má svá lákadla, a proto si obě najdou své návštěvníky,“ sdělil vedoucí sedlecké farnosti spravující kostnici Petr Jakeš. (žan)

JANA DOSTALOVÁ