Dražší pohonné hmoty se podle odborníků promítnou i do cen rozvážkových služeb. „Někteří si dopravu účtují zvlášť, jiní ji mají zahrnutou v ceně jídla. Očekávám, že v následujících měsících zdraží tyto služby zhruba o dvacet procent,“ zamyslel se ekonom Petr Pelc.

Například další rozvážková služba Bolt zdražení nevylučuje. „Snažíme se najít férový střed mezi cenou objednávky a odměnou pro kurýry. Díky spolupráci s jednou ze sítí benzínových stanic mají naši kurýři slevu na paliva několik korun za litr,“ uvedl manažer Bolt Food pro Českou republiku Marek Maxa.

Konkurenční Wolt cenu za donáškové služby zatím také nezvýšil. „Zvažujeme další kroky. Máme nízké marže a musíme přemýšlet dlouhodobě. Zároveň je potřeba vnímat i dopady na zákazníky,“ sdělil neurčitě ředitel českého Woltu Jan Foret.

Kurýři Woltu jsou hodnoceni podle počtu objednávek a vzdálenosti, kterou ujedou k zákazníkovi. „Kurýry na skútrech či v autech peněžně nijak nezvýhodňujeme. Každý si může libovolně zvolit dopravní prostředek, který mu nejvíce vyhovuje,“ doplnil Foret.

Rozvážející na kolech a koloběžkách většinou pokrývají centrum Brna, ti v autech nebo skútrech jezdí dál. „S příchodem teplého počasí můžeme očekávat, že část partnerských kurýrů přesedlá na kola, koloběžky či skútry,“ předpověděl Maxa.

ŠIMON HERMAN