Proti kroku protestuje spolek Brno na kole. „Důvody pro zrušení údajně jsou, že se obousměrka do ulic nevejde, což není pravda, a že jsou nebezpečné. Podle již existujících statistik ale cykloobousměrka bezpečnost neohrožuje,“ uvedl předseda spolku Michal Šindelář.

Obousměrky
- plán: zrušení některých cykloobousměrek v Brně
- důvod: vyšší bezpečnost
- ulice: Radnická, Rumistě, Mlýnská, Arne Nováka, Gorkého, okolí Mendelova náměstí
- protest: spolek Brno na kole
- řešení: připomínkování návrhu a případně soud
- řidiči aut: souhlasí se zrušením kvůli vyšší bezpečnosti

Konkrétně má být nebezpečné vyjíždění zaparkovaného auta do cykloobousměrky. „Tvrdí, že řidič v tomto případě nemá dostatečný rozhled a může projíždějícího cyklistu ohrozit. Už nyní přitom v takových případech řidiči zkrátka musí vyjíždět opatrně,“ dodal.

Natrvalo zmizet můžou podle spolku Brno na kole pruhy v Rumišti, ulici Arne Nováka, Gorkého či Mlýnské ulici, kde je dosud obousměrka zrušená pouze dočasně. Jako první se má opatření dotknout cyklotras v Radnické ulici a v okolí Mendelova náměstí. Plán na zrušení chtějí zástupci spolku připomínkovat a případně řešit i soudně.

Že může být hlavním důvodem pro plánované rušení vyšší bezpečnost, připustil i krajský koordinátor Besipu Pavel Čížek. „Kromě použití normy na šířku silnice je vždy nutné také posoudit, zda v místě parkují auta, umístění zeleně či kontejnerových stání. Všechny tyto překážky můžou snížit rozhled řidiče a zvýšit riziko pohybu,“ uvedl.

Před očima dítěte sobě a své známé píchla heroin.
Před očima dítěte sobě a své známé píchla heroin. Teď může jít za mříže

V některých případech podle něj dokonce může být nebezpečnější průjezd ulicí cyklistům zakázat. „Ne všichni totiž budou ochotní místo objet a do zákazu vjezdu přesto vjedou,“ řekl.

Podle vedoucího odboru dopravy brněnského magistrátu Martina Račanského souvisí změna cyklistických pruhů se změnou modrých zón. „Zřízené cykloobousměrky samozřejmě rušit nechceme kromě případů, v nichž musíme zřizovat nové dopravní značení v souvislosti s rezidentním parkováním. Když dopravní značení znovu stanovujeme, policie nám návrhy znovu vrací kvůli tomu, že jsou v nich zahrnuté cykloobousměrky. Proto už návrhy předkládáme bez nich,“ řekl.

Vysvětlení potvrdil i brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl. „Chci zorganizovat jednání mezi spolkem, odborem dopravy a policií,“ řekl.

Ilustrační foto.
Planý poplach? Zbytečné výjezdy záchranářů či hasičů stojí statisíce

Plánované rušení vítají někteří řidiči. „Cyklopruhy jsou podle mě zbytečné. Potkat kolo v protisměru je navíc nebezpečné,“ komentoval třeba Jan Čiháček.