Předseda hodonínského rybářského spolku Richard Werner se obává například špatného zacházení s rybami. „Je to úprava pro zlepšení turistického ruchu. Jsme proti ní, protože i když je to na krátkou dobu a host si přečte rybářský řád, tak ryby nepozná. Pokud v životě nechytal a přijde k vodě, nebude vědět, že ryba je choulostivá. Hlavně teď z jara," poukázal Werner.

Návštěvník podle úpravy může získat lístek jen na třicet dní, poté jejich platnost skončí. Každopádně u vodních toků bude muset dodržovat zákon tak jako rybáři. Na to zřejmě dohlédne rybářská stráž, policie či Státní plavební správa. Rybářský lístek ale automaticky neznamená, že jeho vlastník má i povolenku k rybolovu. „Rybář s třicetidenním lístkem nebude mít žádnou úlevu a musí se chovat přesně podle zákona. Když ho poruší, hrozí mu pokuta až sto tisíc korun," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Když se zájemce rozhodne stát členem spolku a mít roční povolenku, musí podstoupit vstupní školení pro získání základního rybářského lístku. „Kdysi to bývalo tak, že musel mít splněné brigády a platný roční rybářský lístek. Na základě toho dostal hostenku," přiblížil předseda.

Platný rybářský lístek má Zdeněk Marcaník z Hodonína. Ten také prosazuje názor, že vůči rybářům je novela nespravedlivá. „Museli jsme skládat zkoušky, a proto umíme poznat ryby a víme, jak se u vody chovat. Nemyslím si, že bude rybářská stráž schopná ohlídat chování u revírů," vyjádřil se mladý muž s tím, že pro zájemce o krátkodobé rybaření bude výhodnější koupit si povolenku v soukromém revíru a rovnou chytat.

Podle něj se ale stejně turisté z ciziny na ryby ve velkém nepohrnou. „Nevím, kolik stojí povolenka pro zahraniční návštěvníky nebo nečleny svazu, ale je docela drahá. Také nechápu, proč by sem měli jezdit lovit třeba lidé ze Slovenska, když mají pro rybolov lepší pravidla než my," zamyslel se Marcaník.

Jeho názor sdílí také Hodoňan Leoš Pokorný. „Nic zásadního se nezmění. Pokud host poruší zákon, dostane pokutu. Ať se rybářem stane, kdo chce, stejně se u vody budu scházet pořád s těmi stejnými lidmi," řekl.

Zavedení krátkodobých lístků přitom požaduje vedení Českého rybářského svazu. Tvrdí, že Česko má ve srovnání s ostatními státy Evropy jednu z nejsložitějších procedur k získání platného rybářského povolení. „Ve většině evropských zemí si zájemce o rybolov může rybářský lístek koupit na poště, benzince a ve Francii dokonce v obchodě se sportovním zbožím. A jistě nemůžeme tyto země podezřívat z toho, že by neměly zájem o ochranu přírody a rybářské revíry zvláště," uvedl předseda svazu Alexander Šíma.