Natrhat si čerstvá jablka mohou lidé v Brně v Sadech ve Starém Lískovci. Samosběr trvá do neděle 24. září. Otevřeno bude každý den včetně víkendu od devíti do pěti hodin. „Parkování v sadě je zajištěno, vozík na dovoz beden z řádku k autu také. K otrhání bude odrůda Šampion za obvyklou cenu z posledních let, tedy dvacet korun za kilogram. Platba je možná kartou nebo hotově a účtenka je samozřejmostí, k dostání budou přímo v sadě i mošty,“ vzkázali organizátoři na sociálních sítích s tím, že neplánují možnost sběru padaných jablek. Upozornili také na to, že jablka mají částečný defekt od krup. Doporučují také sledovat aktuální informace o samosběru na facebooku.

Poznáte vesnici na Znojemsku?
Vinaři, cyklisté, dávná historie i řeka Dyje. Poznáte obec na Znojemsku?

Nakoupit si jablka a hrušky přímo v sadu mohou zákazníci například ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku. Otevřeno je ve všední dny od deseti do pěti a v sobotu od devíti do dvanácti. Nyní jsou dostupné tyto odrůdy jablek Gala, Bohemia, Golden, Jonagold a Red delicious. Hrušky v nabídce jsou Lucasova, Konference, Dicolor a Boskova lahvice.

Jablka v druhé jakosti lidé pořídí za patnáct korun kilo, a to v Žeroticích na Znojemsku.

Zájem o brambory

Nebývale velký zájem o brambory zaznamenali zemědělci na poli mezi Hostimí a Jiřicemi u Moravských Budějovic na Znojemsku. Původně plánovali nabízet sběračům na poli brambory po deseti korunách za kilogram až do neděle 1. října. Nyní jsou již ale všechny brambory vysbírané a samosběr je ukončený.

Brambory, ilustrační snímek.
Za brambory až o třetinu víc. Pěstitelé z jihu Moravy naříkají nad sklizní

Pro zeleninu mohou lidé vyrazit také do Žerotic na Znojemsku. V sobotu 23. a v neděli 24. září je od osmi ráno vyhlášený samosběr mrkve, špenátu, řepy, dýně, rajčat nebo lilku. Ačkoliv zelinářství v Žeroticích na Znojemsku hlásí po samosběru úspěch v podobě sklizeného pole, zhruba polovinu tamní úrody nakousali hraboši. Kvůli chladnému počasí zároveň původní výsadbu naplánovali na pozdější jaro. „Letos jsme samosběr brambor pořádali poprvé, cenu jsme nastavili na deset korun za kilo. Nezůstalo prakticky nic. Brambory jsem sadila později a úroda byla poměrně ucházející, jen asi půlka větších brambor byla nakousaná od hrabošů,“ zhodnotila sezónu majitelka Zelinářství Komendovi Dagmar Komendová.

Farma Kala z Kuřimské Nové Vsi na Brněnsku samosběr brambor nenabízí, ale kdo má zájem, může si je objednat na uskladnění. Odběr bude možný od 1. října, kromě brambor lze objednat i cibuli. Za brambory lidé zaplatí šestnáct korun za kilo, za cibuli pětadvacet korun.

Čerstvou zeleninu lidé v Brně pořídí také v automatu, a to v Kouhoutovicích.