Jeho maminka Tereza s ním každý den cvičí dle Vojtovy metody. Výrazné pokroky směřující k tomu, že chlapec trpící dětskou mozkovou obrnou bude chodit, si slibuje od pobytu v lázních v Klimkovicích.

Měsíční pobyt v sanatoriu však stojí hodně peněz a je potřeba ho pravidelně opakovat. „Niky potřebuje také různé zdravotní pomůcky. Pojišťovna všechny nehradí, na některé přispíváme velkými doplatky. Na pobyt v Klimkovicích už prostě nemáme z čeho ušetřit," říká chlapcova maminka (příjmení si rodina nepřeje zveřejnit - pozn. red.).

Malému Nicolasovi může hodně pomoct pobyt v lázních Klimkovice.Proto Nicolas a jeho blízcí uvítají pomoc od každého, kdo ji bude ochoten poskytnout. Buď prostřednictvím sběru plastových či plechových víček, nebo finančního příspěvku.

Paní Tereza před narozením Nicolase o jedno dítě přišla. Pouhý měsíc před termínem porodu lékaři zjistili, že jejímu prvorozenému synovi přestalo tlouct srdce. „Byla to ta nejhorší zpráva v mém životě. Musela jsem porodit mrtvé dítě. Lékaři řekli, že se tomu nedalo nijak předejít nebo zabránit, že se to prostě někdy stává. Návrat do normálního života byl strašný, prázdný, plný bolesti a zloby," popisuje pětatřicetiletá žena.

Ale s partnerem Pavlem, který se poté stal jejím manželem, vše ustáli a zhruba po roce byla znovu těhotná. „Všechno bylo v pořádku. Asi v sedmnáctém týdnu těhotenství jsem podstoupila odběr plodové vody. Výsledky dopadly dobře, jenže jsem poté začala trpět únikem plodové vody. Musela jsem hned do nemocnice a prognózy lékařů byly děsivé," vrací se k těžkým chvílím Nicolasova maminka.

Ukončení těhotenství rozhodně odmítla, mohla jen ležet, doufat a věřit. „Snažila jsem se o duševní podporu svého děťátka, zkusila jsem homeopatika, byla jsem odhodlaná syna zachránit. Na jednotce intenzivní péče jsem ležela přes tři měsíce a bojovala za šanci na život pro své nenarozené dítě," popisuje žena.

Když se Nicolas zhruba v šestém měsíci těhotenství císařským řezem narodil, byl jeho zdravotní stav velmi vážný. Musel podstoupit tři operace bříška, skoro čtyři měsíce strávil v inkubátoru. Prodělal i krvácení do mozku, kvůli čemuž trpí dětskou mozkovou obrnou. „Bylo to stále jako na horské dráze, jednou nahoře, desetkrát dole. Až když byl Niky na světě 111 dní, tak konečně mohl opustit nemocnici a odvezli jsme si ho domů," říká paní Tereza.

S různými zdravotními komplikacemi, mnohdy velmi vážnými, však chlapec ležel v nemocnici ještě mnohokrát.

Malý Forrest Gump

Nicolas má problémy s oběma nožičkami a pravou ručičkou. Také zatím moc nemluví. Ale je usměvavým blonďatým sluníčkem, které i přes nepříznivé životní okolnosti rozdává štěstí a radost a od svého narození udělalo velký pokrok. „Říkám, že je takový Forrest Gump," přirovnává chlapce k filmové postavě maminka.Malému Nicolasovi může hodně pomoct pobyt v lázních Klimkovice.

Rehabilitace může Nicolasovi pomoct, aby se sám postavil na nohy. Kdo mu chce přispět na pobyt v Klimkovicích, může se zapojit do sbírání plastových a plechových víček nebo poslat peníze na účet číslo 2800501611/2010, který má založený u Asociace rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou.

Sběrné místo víček společnosti Hottech je v areálu sběrného dvora Doubravy v Boskovicích. „Zájemci tam mohou víčka odevzdávat, ale je potřeba ohlásit, že jsou určena pro Nicolase," prosí chlapcova maminka.

Další sběrná místa jsou v boskovických lékárnách, v letovických lékárnách a několika tamních obchodech včetně supermarketu Albert, v některých prodejnách Coopu Jednota, v blanenské prodejně Pekáren Blansko na náměstí Svobody i v sousedním Květinářství Helenka a také v některých základních a mateřských školách na Blanensku. „Budeme rádi za každou pomoc. Mým snem je, aby Nicolas navzdory všemu, co má za sebou, mohl sám chodit a zapojit se tak aspoň trochu do normálního života jako ostatní děti," dodává paní Tereza.

Nicolasovy pokroky mohou zájemci sledovat na sociální síti Facebook pod názvem Taky budu chodit, což je slogan celé kampaně na jeho podporu.