Tváří v tvář. Děsivý pohled do hlubokých očí kočkovité šelmě zažila čtrnáctiletá dívka v Dětkovicích na Vyškovsku. V té chvíli by si asi přála, aby ji od zvířete dělil plot či sklo výběhu zoologické zahrady.

Puma začátkem měsíce na dívku nezaútočila. Minulý týden ji na území obce viděli znovu. „Naposledy se na nás obrátila žena z Dětkovic 18. července v nočních hodinách, že šelmu viděla na poli. Přivolaná hlídka ji ale nenašla,“ sdělila mluvčí jihomoravských policistů Kamila Haraštová.

Policisté od úterka prověřují také oznámení o přítomnosti pumy u Dřínova na Kroměřížsku. Oblast je nedaleko od Vyškovska. Výskyt šelmy tam zatím nepotvrdili, přesto nabádají obyvatele k opatrnosti.

Podle chovatele šelem z brněnské zoo je pravděpodobnější, že puma při setkání spíše uteče. „Jsou ještě plašší než třeba medvědi. Pohybují se především po lese. Není obvyklé, že by třeba zavítala blízko lidí a lovila jim na dvorku,“ vysvětlil ošetřovatel Jaroslav Jasinek. Větší kočkovitou šelmu viděli před dvěma týdny lidé také blízko Pohořelic na Brněnsku.

Na jižní Moravě se v uplynulých měsících objevila také medvědice. Od té doby ji odborníci z Mendelovy univerzity sledují pomocí obojku. „Nyní se nachází ve Slovenských Javornících. Pohybuje se na velkém území, za poslední tři měsíce na více než třinácti stech kilometrech čtverečních. Zatím nemáme informace o tom, že by se chovala agresivně vůči lidem. Udržuje si útěkovou vzdálenost,“ popsal zoolog z univerzity Martin Ďula.

Podle něj se na pomezí Moravy a Slovenska vyskytuje pět až osm medvědů. Jejich pohyb monitorují pomocí fotopastí. „Pokud na medvěda člověk narazí, měl by se chovat klidně a odejít ve směru, odkud přišel. Jednat s chladnou hlavou. Medvědice nemá potřebu zaútočit, medvíďata s sebou zatím nemá,“ doplnil Ďula.

Podle chovatele si šelmy na přítomnost lidí ale mohou zvyknout. Pak se stanou méně plaché. „Především mladí jedinci, kteří nemají zkušenosti, si na podobné situace často i blízkost lidí zvyknou,“ uvedl Jaroslav Jasinek.

Zvířata mají dle jeho slov méně prostoru. „Lidé chodí do lesa, sbírají plody, kterými se medvědi živí. Takže se může stát, že pak šelmy navštíví blízkou obec, aby se nažraly odpadků z popelnic nebo dokonce zjistí, že mohou ulovit nějakou ovci,“ doplnil Jasinek.

Podotkl, že zahlídnut třeba rysa ve volné přírodě je velká vzácnost, umí se totiž dobře skrývat. Šelmy se vyplaší snáz, pokud lidé procházející lesem dělají hluk. Útočí jen v nouzových situacích.

ELIŠKA KOUKALOVÁ
LADISLAV ZOUHAR