Kubera chce pozměňovacím návrhem omezit kompetence strážníků, kteří by tak ztratili možnost měřit rychlost. Ústavně-právní výbor senátu za jeho nápadem stál, ale podrobně jej chce projednat příští týden. „Městské policie k tomuto účelu nevznikly. Pokud mají na něco dbát, tak třeba na kontrolu parkování," vysvětlil Kubera.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Strážníci v Brně budou častěji odtahovat špatně parkující auta

Jeho nápad obletěl zemi. Na jihu Moravy se u většiny strážníků souhlasu nedočkal. Nechtějí přijít o právo, které mají od roku 1999. „Všichni řidiči, kteří si teď dávají pozor, by po městě jezdili rychleji. Věděli by, že možnost přistižení bude mnohonásobně nižší," reagoval ředitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček.

Strážníci poukazují také na to, že při měření rychlosti odhalí i další prohřešky. „Loni kolegové přistihli čtyřiadvacet řidičů pod vlivem alkoholu nebo drog, objevili tři auta v pátrání i hledaného člověka. Třináctkrát ve městě naměřili rychlost přes sto kilometrů v hodině," upozornil ředitel Městské policie Brno Bohumil Šimek. Senátor kontroval, že to ale není společenský smysl. „V takovém případě by mohli zastavovat úplně všechna auta a ptát se řidičů na průkaz," odmítl argument Kubera.

Nelíbí se mu ani to, že obce dávají radary na místa, na nichž je snadné vybírat pokuty. Například tam, kde cedule stojí daleko před vjezdem do obce. „Někde si z vybírání pokut udělali byznys," řekl Kubera.

Podle strážníků je měření rychlosti naopak dražší než jiné kontroly. „Je totiž časově i personálně výrazně náročnější než další činnosti, při nichž se strážníci zaměřují na dopravu," uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Obavy ze snížení dohledu

Šimek však zároveň potvrdil senátorem zmíněnou praxi. „Jsou města a vesnice, kde měří rychlost pevnými radary nesmyslně hned za vjezdem do obce. Například v Židlochovicích. V Brně takové radary nepoužíváme a tuto praxi považujeme za neetickou," dodal ředitel.

Odborníci se bojí, aby se nesnížil dohled nad neukázněnými lidmi za volantem. „Pokud řidiči nedodržují rychlost, tak měřit potřeba je. Já jsem pro to, aby tohle převzala technika. Radary mohou nahradit policisty, kteří by tam jinak museli stát celý den," poznamenal krajský koordinátor Besipu Pavel Čížek.

Brněnští strážníci používají tři ruční radary a jeden v autě. Republikoví policisté mají na jižní Moravě přes čtyřicet radarů. „Zaměřujeme se hlavně na místa, kde je velký pohyb chodců. U škol či zastávek," uvedla mluvčí jihomoravských policistů Petra Ledabylová. Dodala, že se stávající technikou by si s měřením rychlosti poradili i sami.

Rychlost měří i strážníci v Blansku. „Jde o významnou pomoc republikové policii, často nás o to žádají i obyvatelé," uvedl ředitel tamní městské policie Martin Lepka.

Uspějí-li politici, jedině znojemským strážníkům to vadit nebude. Rychlost totiž neměřili. „Zkoušeli jsme to před lety. Místní politici ani my jsme tomu nakloněni nebyli," řekl ředitel znojemské městské policie Ivan Budín. Důvod je podle něj jasný. „Zaměřujeme se na veřejný pořádek," dodal.