„Bohužel jsme museli přes zimní sezónu poprvé v historii všechny naše skleníky uzavřít. Nechtěli jsme, aby se enormní zvyšování cen energií promítlo do ceny našich rajčat a okurek. A staly se tak nedostupnými pro zákazníky. Vypnout skleníky přes zimu se nám jevilo jako nejlepší řešení situace,“ potvrdil Jan Krumpholc, provozní ředitel Čerstvě utrženo

Chybějících čerstvých rajčat a okurek v obchodech si všimla i Jana Rozsypalová. „Říkala jsem si, že se něco děje, na chutné plody z Čerstvě utrženo jsem si zvykla. Teď už dlouho v pultech obchodů nejsou,“ podivovala se žena z brněnských Bohunic.

Potemněly a ochladly velkokapacitní skleníky na pěstování rajčat v Mutěnicích na Hodonínsku i okurek ve Velkých Němčicích na Břeclavsku, jež do uskupení farmářů patří. „Energii na světlo a vytápění nám nepokryje ani bioplynová stanice z blízkých Uherčic, část musíme nakupovat z běžné sítě. Současné ceny jsou ale mimo únosnou realitu,“ potvrdil i vedoucí skleníků ve Velkých Němčicích Josef Karpíšek.

S problémem se podle něj potýkají farmáři už od podzimu. „Normálně bychom v říjnu obměnili rostliny a pěstovali dál, tentokrát jsme ale produkci jen takříkajíc dojeli. Doma zůstalo na pětačtyřicet zaměstnanců, na nás bylo zajistit jim peníze a snažit se rozptýlit jejich obavy ze ztráty zaměstnání,“ dodal Karpíšek.

Velkokapacitní skleníky zely prázdnotou téměř tři měsíce. „S podzimem jsme ukončili letní sezónu a nové rostliny jsme na zimu už nevysazovali. Všechny naše skleníky jsme byli nuceni úplně vypnout. Zatímco loni jsme od zhruba poloviny prosince do začátku března vypěstovali a dodali na trh 312 tisíc kilogramů rajčat a 176 tisíc kilogramů okurek letos to bude čistá nula,“ vyčíslil ztráty Krumpholc.

Pěstitelé se nadechují teprve nyní s příchodem jara a vysazují nové sazenice. První plody mohou zákazníci v obchodech očekávat začátkem března, zhruba v prvním týdnu měsíce. Ve sklenících však zatím rostou bez umělého přisvícení.

Pod značkou Čerstvě utrženo se sdružuje osm farmářů z jižní Moravy a oblasti Hané. Do obchodní sítě dodávají v tuzemsku dozrálou zeleninu a ovoce, od okurek, rajčat přes borůvky, jahody a maliny až po meruňky z oblasti Velkých Pavlovic a Velkých Bílovic. V loňském roce vypěstovali a dodali na tuzemský trh přes 3,7 milionu kilogramů rajčat a 3 miliony kilogramů okurek.