Jihomoravané posunuli výrazně nahoru v kandidátní listině také dalšího bývalého hejtmana Michala Haška. Sociální demokrat podpořil své kolegy z osmnácté příčky, nakonec je jedním ze čtyř z ČSSD, kteří se do zastupitelstva dostali. „Jsem připravený jako krajský zastupitel maximálně pomáhat jižní Moravě i svými exhejtmanskými zkušenostmi. Výsledek ČSSD je jasný vzkaz od voličů a odpovídá naší současné kondici,“ sdělil Hašek.

Bohumil Šimek, ANO.
Antibabiš je trend, vadí dosavadnímu hejtmanovi Šimkovi obcházení vítěze voleb

Politolog Michal Pink vidí za výrazným posunem Haška v kandidátce slabý volební výsledek sociálních demokratů. „Když se podíváte, kolik preferenčních hlasů získal Hašek teď a kolik před osmi lety, jsou to dvě absolutně odlišné nádoby. Necelých šest procent ČSSD je hodně málo. Kdyby strana měla pětadvacet procent, jeho volební výsledek není dostatečný na to, aby se dostal dopředu,“ řekl.

Voliči na jihu Moravy vykroužkovali také senátora za sociální demokracii Jana Žaloudíka z pětadvacátého místa.

Volební manažer lidovců František Černín musí kvůli sázce nyní měsíc chodit v kiltu.
Měsíc bude chodit v kiltu: volební manažer Černín doplatil na úspěch lidovců

Další kandidáti, kteří se dostali do krajského zastupitelstva díky preferenčním hlasům, jsou Michal Doležel a jediná žena Barbora Antonová z koalice Spolu pro Moravu. Na kandidátní listině měla nejhorší pozici, do voleb vstupovala z třiatřicáté pozice.