Firma Mita Thor od září pracovala na tom, aby uklidnila napjaté vztahy v krajské záchranné službě a našla řešení situace. Vedení kraje ve středu doporučila podpořit stávající vedení záchranky. „Za pět měsíců odvedla firma kvalitní analytickou práci. Předložila dvanáct opatření, které je třeba v následujících měsících zavést. Doufám, že tato opatření vyřeší, nebo alespoň zklidní situaci, která na záchrance nyní panuje,“ uvedl jihomoravský hejtman Bohumil Šimek.

Společnost nahradila předchozího mediátora sporu Ondřeje Přibylu. „Nejde se neustále vracet k tomu, co už bylo. To už se napravit nedá. Chtěli jsme najít cestu, jak uklidnit atmosféru. Přešlapy byly na obou stranách. My chceme nastavit takové prostředí, aby už nenastávaly,“ uvedla ředitelka společnosti Mita Thor Blanka Nerudová.

Ilustrační foto.
Nový ceník parkovného řidiči nerespektují. Strážníci se zaměří na noční kontroly

Celkově proto společnost navrhla dvanáct opatření. „Prostudovali jsme řadu dokumentů, bavili jsme se jak s vedením, tak s odbory a zaměstnanci záchranky. Z toho vyplynulo, že jihomoravská záchranná služba funguje velmi dobře. Chybí jí ale například pozice personálního manažera a také organizačně-technických pracovníků, kteří by převzali část povinností vedoucích lékařů. Tyto pozice doporučujeme zřídit,“ nastínila Nerudová.

Kromě toho firma navrhla také zřízení etického kodexu zaměstnance či zavedení manažerského vzdělávání vedoucích lékařů, vrchních a staničních sester.

Odboráři na změny přistoupili. „Souhlasíme s tím, že vedoucí lékaři nejsou manažeři, neumí organizovat lidi. I to vedlo k nespokojenosti zaměstnanců, kdy se jim nedostávalo informací. Pokud se budou tato navržená doporučení plnit, nemáme jediný problém,“ uvedl šéf odborů Bohuslav Zrza.

Podle vedení záchranky už některá opatření začínají fungovat. „Hotový máme třeba etický kodex i směrnice pro stanovení příplatků. Teď dáváme dohromady hodnocení zaměstnanců,“ upřesnil ředitel jihomoravské záchranky Milan Klusák.

Stávkovou pohotovost vyhlásili odboráři loni v červenci kvůli sporům s vedením záchranky a kvůli údajně nerovným podmínkám mezi zaměstnanci. Odboráři dlouhodobě požadují Klusákovo odvolání. Ten ve středu naznačil, že letos v říjnu zvažuje odchod do důchodu. „Jsem v organizaci devět let. Myslím, že je vhodná doba začít uvažovat o tom, abych si odpočinul a věnoval se svým koníčkům. Pobavím se o tom s hejtmanem a na základě toho se rozhodnu,“ potvrdil.

Předávání Cen města Brna v sále zastupitelstva berněnské radnice.
Rozdávali Ceny města Brna. Získalo ji nejvíce lidí v historii