Se stavbou Domu přírody dělníci začali koncem listopadu loňského roku. Od té doby už práce značně pokročily. „Máme hotovou hrubou stavbu, hrubé konstrukce a nosné konstrukce a hrubé podlahy. Dokončená je i čistírna odpadních vod a inženýrské sítě jsou před dokončením. Teď děláme střešní plášť a opláštění a tepelnou izolaci patra budovy. Začínáme také osazovat okenní otvory. V nejbližším plánu máme právě osazení okenních otvorů, dokončení zateplovacího systému a dřevěné fasády. To by mělo být tak za měsíc, měsíc a půl hotové," popsal hlavní stavbyvedoucí Petr Málek ze stavební společnosti Syner Morava.

Následovat budou práce uvnitř budovy. „To jsou čisté podlahy, sádrokartonové příčky, obklady, dlažby, výmalby a podobně," vyjmenoval hlavní stavbyvedoucí.

Podle něj je stavba v Moravském krasu specifická. „Například při výkopových pracech jsme v místě, kde měla být zemina, narazili na vápenec. Ten se tu vyskytuje ve větší míře, takže jsme při výkopech museli použít těžkou techniku. Také je tu vyšší hladina spodní vody než jsme předpokládali. Rozbory vody navíc ukázaly, že se nejedná o vodu z Punkvy, ale že je to voda, která ztéká z kopce, který je naproti stavby. Vodu jsme tak museli odčerpávat, filtrovat a vyčištěnou vypouštět do Punkvy," popsal Málek s tím, že specifikum stavby spočívá také v dodržování nejrůznějších pravidel, která vyplývají ze skutečnosti, že budova vzniká v chráněné krajinné oblasti.

Neobvyklé je podle něj i to, že se kolem stavby stále pohybuje velké množství turistů.

Samotná stavba bez vybavení interiérů by podle něj měla být hotova koncem tohoto roku. Potom přijde na řadu vytvoření expozic a další práce v interiérech. „Pokud vše půjde podle plánu, v květnu příštího roku bychom chtěli Dům přírody otevřít návštěvníkům," řekl vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

Do Domu přírody přivede turisty od Skalního mlýna dřevěná lávka. „Vejdou do prostoru, kde bude zeleň a lavičky, na kterých si budou moci odpočinout," řekl Štefka.

Z venkovního prostoru turisté vstoupí do levého křídla budovy, kde na ně bude čekat recepční pult. „Tam získají veškeré informace. Také tam budou mít k dispozici skříňky k uložení zavazadel. Dále budou pokračovat do potemnělé místnosti, kde bude umístěná expozice o historii Moravského krasu, a jeho vývoj až do současné podoby. Z tohoto prostoru budou přístupné také dvě místnosti, které návštěvníka zavedou mezi pravěké obyvatelstvo a také mu představí živou přírodu krasu," popsal Štefka.

První patro už bude věnováno lidskému osídlení krasu a také současnosti. „A pokud návštěvník nebude unaven, může odtud pokračovat také do kinosálu s 3D technologií a pro nejmladší bude k dispozici i dětská herna," popsal Štefka s tím, že provoz centra bude mít na starosti nově založená obecně prospěšná společnost Dům přírody Moravského krasu. Celkové výdaje na projekt projektanti vyčíslili na čtyřiaosmdesát milionů korun, z čehož většinu pokryjí dotace z Evropské unie.

Stavební práce v plném proudu jsou i u horního můstku Macochy. „Tam stavíme nové informační centrum se sociálním zařízením pro turisty," řekl Štefka.

Staveniště je nyní i u Punkevních jeskyní. Tam Správa jeskyní Moravského krasu staví novou vstupní halu. Původní budova už je zbouraná. Nahradí ji moderní stavba, která je navržená tak, aby co nejlépe splynula s okolní přírodou.

Dělníci však pracují i u dalších jeskyní Moravského krasu. Nabídnou totiž v budoucnu nové expozice. „Stavební práce už jsou hotové, teď musíme instalovat expozice. Hotovo by mělo být koncem tohoto nebo začátkem příštího roku," řekl správce Výpustku Robert Dvořáček.