Mladé nadšence zmenšených strojů dnes víc než jejich stavba láká programování a řízení modelů s počítači. „Děti se dnes nehrnou k rukodělným pracím, naopak je víc baví práce se simulátory na počítači," potvrzuje předseda Klubu modelářů železnic Brno Jiří Veselý. Stejný názor má i ředitelka brněnské organizace Junior Dům dětí a mládeže Lenka Skokanová. „Hlavně chlapci u nás mají zájem o kroužky robotiky. Stavějí si tam roboty třeba z lega, které pak pomocí počítače řídí," uvedla Skokanová.

Úbytek modelářů však v Junioru nepozorují. „Zájem o kroužky se mění v módních vlnách. U modelářů je to ale pořád stejné," podotkla Skokanová. Letos v Junioru otevřeli osm modelářských kroužků. Nanejvýš pro deset dětí. Záleží na zaměření kroužku a na dostupných prostorách. „Když třeba letečtí modeláři stavějí letadlo s dvoumetrovým rozpětím křídel, do učebny se vejdou čtyři," dodala Skokanová.

Počítač má přednost

Pokles zájmu dětí však sleduje Lubomír Koutný z Domu dětí a mládeže Helceletova v Brně, který vede modelářské kroužky už od roku 1963. „Pro děti je pohodlnější lovit příšeru na počítači. Dnes mají i problém něco spočítat z hlavy," podotkl. Další modeláři si zase stěžují, že mladým dnes chybí trpělivost. „Než jdu na louku s něčím létat, musím u toho napřed strávit hodiny času. Dnešní mladí jsou ale líní a chybí jim úsilí," tvrdí Miroslav Dvořáček z Letecko-modelářského klubu v Třebíči.

Někteří tvůrci také vidí vinu v tom, že děti k ruční práci nevedou školy. Ředitelé s tímto tvrzením nesouhlasí. „Tak jako na každé škole, i u nás máme předměty jako pracovní činnosti a později i dílny a vaření. Naše žáky ruční práce baví a nejsou nešikovní. Přece jen ale asi mají raději počítače," sdělila ředitelka Základní školy Gajdošova v Brně Markéta Olbertová.

Podle Koutného je zároveň nutné rozlišovat dva druhy modelářů. „Jedni si koupí model za deset tisíc korun, rozbijí ho a pak si pořídí další. Druzí se koníčku věnují pečlivěji, stavějí si modely sami a naučí se něco o fyzice a aerodynamice," upozornil Koutný.

Do obou kategorií spadá třeba Martin Klimeš. „Jako malý jsem si stavěl letadélka, ale přestalo mě to brzy bavit. Na Vánoce jsem synovi koupil malý vrtulník, se kterým teď chodíme létat. Těžko říct, koho to baví víc," zasmál se Klimeš.

Hotové modely

Zvyšující se zájem o polotovary a hotové stavebnice potvrzují také prodejci. „Dřív si modeláři stavěli modely sami a byli pečlivější. Tahle generace podle mě postupně odpadá a nastupuje línější, která chce mít modely hned hotové," myslí si Libor Sloupenský z brněnské prodejny MojeRC.

Lidé si u něj nejčastěji kupují právě malé vrtulníky na ovládání, které stojí přibližně šest set korun. „Zákazníci mají čím dál větší zájem o RC modely ovládané vysílačkami. Začíná se tak stírat rozdíl mezi modelem a hračkou," doplnil Jan Reichard z obchodu Reichard Modelsport v Brně.

Modelářství navíc není levný koníček. „Moje letadlo čmelák stálo asi pětadvacet tisíc, což je takový průměr. Šlo by určitě postavit levněji, ale také čtyřikrát dráž," přiblížil ceny předseda Klubu leteckých modelářů Brno Radovan Rája.

Zdražování modelářských pomůcek zatápí i obchodníkům a výrobcům. „Všechno je dnes alespoň pětinásobně dražší než třeba před sedmi lety. A mnoho věcí se dováží levněji z Číny. Řada českých firem kvůli tomu zkrachovala," řekl Reichard.

Specializované obchody zároveň hlásí, že mladí lidé se k nim dostanou jen výjimečně. „Chodí sem stále stejná generace mezi třiceti až padesáti lety. Protože nabídka není tak velká, obvykle už nemají co kupovat. Všechno mají," poznamenal Josef Vajda z modelářského oddělení obchodního domu Vágner v Brně. Dodal ale, že lidé podle něj zájem o modelářství stále mají, jen už na tento koníček nemají čas.

TOMÁŠ KREMR

MIROSLAV VOZDECKÝ

PODOBNÁ ZAJÍMAVÁ TÉMATA VYCHÁZÍ KAŽDÝ TÝDEN OD ÚTERÝ DO ČTVRTKA V DENÍKU ROVNOST. POKUD VÁS ZAUJALO, NEVÁHEJTE A PŘEDPLAŤTE SI ZDE TIŠTĚNÉ NOVINY, ABY VÁM ŽÁDNÉ NEUNIKLO

Šestiletý se chová jako dospělý. Když pluje v oblacích
Brno - Hodně foukalo. Komisař i kameraman říkali, že v takových podmínkách se nedá létat. Tehdy čtyřletý Radek Rája ale počasí neřešil. Vzal do ruky ovladač a vyslal letadlo vzhůru do oblak. Udělal přemet, výkrut a pak bezpečně přistál. Jako nejmladší pilot rádiem řízených modelů letadel se tehdy zapsal do České knihy rekordů.
Hrdý otec Radovan, který s modely létá od osmi let a předsedá Klubu leteckých modelářů v Brně, si na dobu před necelými dvěma lety vzpomíná, jako by to bylo včera. „Oslovil jsem agenturu Dobrý den, která zajišťuje zápis do knihy rekordů s tím, že mám doma nejmladšího pilota v České republice. Když jsme pak po domluvě dorazili na letiště do nedalekých Budkovic, všichni si mysleli, že se Radek přijel podívat na tatínka, jak létá," vypráví.
V té době už měl ale čtyřletý chlapec pár vystoupení za sebou. „Sotva vzal vysílačku do rukou, už mu to šlo. Řídí naprosto intuitivně, protože takto malému dítěti člověk jen stěží vysvětlí, jak fungují zákony aerodynamiky. Dokonce bych řekl, že dřív létal, než mluvil," usmívá se otec.
V den, kdy měl malý Rája stanovit nový český rekord, nepanovaly dobré podmínky. Foukal silný vítr. K překvapení všech se s nimi však Rája mladší, který v té době navštěvoval ještě školku, vyrovnal na jedničku. „Musím říct, že jsem byl smířený s tím, že při přistání havaruje," připouští otec.
To se ale nestalo, a tak si chlapec, který v prosinci letošního roku oslaví sedmé narozeniny, připsal na své konto jeden z prvních úspěchů.
Za kouzelné vystoupení jej ocenili i na modelářské pouti v Rokytnici nad Rokytnou. „Za odměnu jsme se proletěli vyhlídkovým vrtulníkem, a abych pravdu řekl, byl jsem v šoku, když dospělý pilot začal pětiletého Ráďu přemlouvat, ať si vezme knipl a řídí vrtulník sám. Syn se ale v těchto věcech dokáže chovat jako dospělý, a tak nabídku s díky odmítl," říká otec s úsměvem. Tehdy mu ale do smíchu příliš nebylo.
Rájovi mají doma asi dvacet modelů letadel. „Nejdražší mě stál padesát tisíc korun. Jsou však i takoví modeláři, kteří pořizují modely s proudovými motory v ceně dobře vybaveného superbu," upozorňuje předseda klubu. Některé postavili sami, jiné koupili už hotové. Po denní a někdy i noční obloze je ale prohánějí skoro každý víkend.
V pokoji má šestiletý chlapec navíc letecký simulátor, ve volném čase sleduje i filmy o leteckých katastrofách a tatínek mu navíc každý večer předčítá z katalogu o historii letadel. „Čteme ale i normální pohádky, například o mašinkách. Nejsme zase takoví blázni," směje se.
MIROSLAV VOZDECKÝ

Dětský psycholog: Kdyby děti musely štípat dříví, rychle se to naučí

Brno - Děti si víc hrají na počítači, ale nezvládnou vyměnit řetěz, který spadl z kola. Anebo si něco vyrobit ze dřeva. Starší generace modelářů má pocit, že děti už nejsou zručné. „Naše společnost se ale posouvá od manuální výroby," upozorňuje psycholog Petr Sakař.

Jak si dnes děti hrají? Tráví víc času doma, nebo venku?

Alespoň ve větších městech mají rodiče sklon držet děti doma a jejich čas strukturovat. Před dvaceti lety děti běžně běhaly kolem domu. Nyní mají rodiče strach, že se jim něco stane, a tak jim raději domluví kroužek, kde jsou pod dohledem. Před dvaceti lety měl u sebe každý kluk na táboře nůž. Dnes je to první věc, kterou jim hned zabaví, aby se jim něco nestalo.

Dá se z vašeho hlediska říct, že jsou děti méně zručné?

Spíš se mění jejich dovednosti. Lépe třeba zvládají jemnou motoriku s prstem na myši počítače, což je v pořádku, ale už si tak často neskládají nebo nelepí letadla.

Má na ně vliv, že se mnohem dřív seznamují s počítači?

Dětem se tím zužuje pole působnosti. Technika může negativně ovlivnit i jejich zdraví. Zároveň ale v raném věku u dětí rozvíjí právě onu jemnou motoriku třeba hraní na tabletu, kdy děti cvičí prsty. Vše ovšem rodiče musejí udržet v rozumné míře.

Jaký vliv má zhoršená motorika na vývoj dítěte?

Určitě to nemá dalekosáhlé důsledky. Vše se dá nacvičit v pozdějším věku. Je to spíše otázka nadání a vloh. Pokud dítě není zručné, pak nebude řemeslník. A naopak. Naše společnost se ale od ruční výroby posouvá. Dnes je důležitější, aby děti ovládaly počítač a jazyky. Ne aby uměly štípat dříví. Když bude potřeba, naučí se to.

Existuje vhodná doba, kdy dítě navést určitým směrem?

Teď je takový trend, že se děti všemu učí co nejdřív. Hlavně cizí jazyky. V tom ale podle mě není kam spěchat. U malých dětí je důležitější vést je k pohybu a učit mateřskou řeč.

Jak kroužky ovlivňují výchovu dětí?

Pro zaneprázdněné rodiče funguje kroužek jako odkladiště dětí. Vybírají ho také podle časových i peněžních možností. Klíč je ale v tom, aby dítě bylo motivované a koníček ho bavil. Proto je lepší, když rodiče kroužky střídají, dokud nenajdou ten ideální. Jestliže dítě zjistí, že ho něco po půl roce omrzelo, rodič ho za to nemůže vinit.

Do jaké míry rozhodnutí dětí ovlivňují rodiče?

Rodiče ovlivňují dítě vědomě i nevědomě. Když má táta rád letadla, je pravděpodobné, že se zalíbí i jeho synovi. Je také potřeba tyto věci dávkovat postupně. Pokud se s něčím začne příliš brzo a dítěti to nepůjde, nemá smysl mu to dál nutit, ale třeba počkat a zkusit to později. Zároveň je jasné, že patnáctiletý kluk si nebude s tátou stavět vláčky, ale půjde radši za holkama. Všechno je o správném načasování, které si rodiče určí.

TOMÁŠ KREMR