Strážci ochrany přírody nyní Deníku Rovnost poskytli unikátní záběry z výřího hnízda. „To je od jednoho ze sokolích hnízd na skalní římse vzdáleno jen několik set metrů. Na záběrech je jasně vidět, jak dospělý výr trhá ulovené mládě sokola a krmí dvě vlastní. Je to obrovská škoda. Opakuje se naprosto stejná situace jako před čtyřmi lety, kdy toto hnízdo vybral také výr velký. Tehdy však ze sedmi sokolích mláďat ve dvou hnízdech přežila tři. Letos ani jedno,“ řekl Deníku Rovnost jeden ze strážců ochrany přírody Radovan Mezera.

Letošní hnízdění sokolů stěhovavých tak v Moravském krasu skončilo nulou. Třetí monitorované hnízdo u jeskyně Býčí skála totiž vyšlo také naprázdno. „V opouštěném hnízdě zůstala jen dvě vejce. Sokolí samice se tam sice opakovaně vrátila, ale k další snůšce už nedošlo,“ poznamenal Mezera.

Sedm mláďat vzácného sokola stěhovavého (na snímku) podle všeho ulovil výr velký.
Tragická bilance sokolů v Moravském krasu. Mláďata jsou mrtvá, zůstal jen pařát

Výrům velkým se v Moravské krasu daří. Pro sokolí hnízdění ale představují velké riziko. Je to vrcholný predátor. Jde o největší evropskou sovou s hmotností bezmála až tři kilogramy.