Na těchto stavech se držela až do rána a pak znovu po pondělním poledni. I dopoledne ale mezi Strážnicí a bzeneckým Přívozem vystupovaly z vody menší ostrůvky. Podle webu Povodí Moravy klesla hladina řeky už v sobotu ráno dokonce jen na osmdesát centimetrů.

Dole pod mostem tak byla například jasně viditelná čára připomínající rozsáhlý lesní požár z května roku 2012, kdy byla řeka Morava důležitým zdrojem vody pro hašení.

Aquapark v Uhřicích se po opravách znovu otevírá.
Aquapark v Uhřicích odstartoval sezonu, čeká ho první víkend. Podívejte se

I v Hodoníně pod silničním mostem na hranicích se Slovenskem sucho odhaluje minulost. Po torzu Masarykova mostu lze tak suchou nohou přecházet mezi Českou a Slovenskou republikou. Tento prvorepublikový unikát vyhodili do povětří ustupující nacisti v závěru druhé světové války.

Nad hodonínským jezem přesto plavba dál funguje. Obezřetní by ale měli být vodáci, který sjíždějí meandry řeky mezi Strážnicí a Bzencem na kánoích nebo raftech. „Když tady teče méně vody, je to opravdu znát. Určitě je tak na místě obezřetnost,“ upozornil Vojtěch Bártek, ředitel Baťova kanálu, kde sezona pokračuje bez omezení.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Meteorologové avizují na pondělí pro jižní Moravu později odpoledne a k večeru místy přeháňky nebo bouřky, lokálně i silné.

„Později odpoledne a večer se mohou lokálně vyskytnout silné bouřky doprovázené především nárazy větru kolem pětasedmdesát kilometrů v hodině a menšími kroupami,“ informovala na webu Českého hydrometeorologického ústavu Jitka Kučerová z brněnské pobočky.