Poškození na porostech řepky odhadl Chaloupka na Hodonínsku od deseti procent do sta. Záleží vždy na lokalitě. „Ani v rámci okresu to není jednoznačné. Blatnicko je velmi zasažené, Žarošice i Čejkovice jsou zasažené. Některá řepka je poškozená z deseti procent a někde je tisíc nor na pár metrech," podotkl předseda hodonínské okresní agrární komory.
Podle vyjádření Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského je nejhorší situace právě v Jihomoravském kraji, kde evidují 1 874 aktivních východů z nor na hektar. Proto ústav povolil pro ošetření porostů od 21. února na dobu omezenou využít zvýšené dávky pesticidů do nor. „Platnost nařízení trvá do 21. června," uvedla mluvčí ústavu Ivana Kršková.

Chaloupka však považuje za problém, že vkládání pesticidů je povoleno pouze ručně. „Zaprvé je to nepředstavitelná práce, nicméně je to limitované výskytem zvlášť chráněných druhů, jako je křeček či sysel. Bude to velmi problematické. Agrární komora a zemědělský svaz bojují za to, aby bylo povolena lokální aplikace rozmetadly, protože jinak to není schopný nikdo zvládnout," řekl Chaloupka. Vkládání do nor musí totiž provádět proškolená osoba, a takových lidí je ve firmě kromě agronoma pár. Nemůže to podle Chaloupky dělat kdejaký brigádník.
Aplikaci přípravku musí zemědělci nahlásit Ústřednímu kontrolnímu a zkušebního ústavu zemědělskému nejpozději tři dny před zahájením. „Budeme kontrolovat dodržování podmínek nařízení," ujistila Kršková.
Chaloupka zmínil, že v pátek měli zemědělci sezení s člověkem, který hraboše nachytal do pastiček a dával je k posouzení, zdali jde o samce, samice a jsou-li gravidní. „Bylo zjištěno, že samice jsou gravidní. Teplé počasí vyvolalo populační explozi. Není momentálně nic, co by je zastavilo. Zastavilo by je totálně mokré počasí, déšť a zima. Sníh je nezastaví, protože v norách je to v pohodě. Dravci je nezastaví, protože je jich málo," doplnil Chaloupka.

Ke snížení počtu přemnožených hrabošů chce pomoci také ministerstvo životního prostředí, zároveň ale nehodlá ohrozit další živočichy. Vyčlení čtyřicet milionů korun. „Chceme chránit řadu druhů ptáků jako poštolek, káňat, sýčků, kalousů, ťuhýků, volavek, ale i zajíce, lišky, srnce nebo dokonce i domácí mazlíčky jako kočky a psy," zmínil náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík.
Zemědělci od ministerstva dostanou dotaci, která jim nahradí zvýšené náklady na práci. „Proto je pro nás klíčová dohoda s resortem zemědělství, že bude povolována zvýšená a adresná aplikace do děr. Ať už se provádí ručně nebo strojem, jed jde cíleně pod povrch. Novým dotačním titulem budeme navíc kompenzovat zemědělcům jejich vícepráce s aplikací,“ uvedl Hladík.
Ministr zemělství Zdeněk Nekula ujistil, že nedopustí, aby se opakovala kalamita s hraboši, jaká zemědělce postihla v roce 2019 a 2020. „Chceme maximálně ochránit ostatní živočichy, proto neumožníme aplikaci přípravku plošným rozhozem na povrch. Cílenou podporou pro zemědělce jim pokryjeme zvýšené náklady na boj s hrabošem, a zároveň nepoškodíme životní prostředí. Situaci nesmíme podcenit, je třeba využít všechny dostupné a povolené metody ochrany k omezení výskytu tohoto škůdce,“ vyzval Nekula.