Kvůli ohlášené výbušnině ve školách v Jedovnicích a v Boskovicích a také na tamním městském úřadě. „Nakonec se vždy jednalo o planý poplach. Žádné bomby se nenašly," řekl blanenský policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Ve středu vyhrožoval anonym bombou v Brně. Nedávno i v Břeclavi a Znojmě. Na bombové výhrůžky v regionu už zareagovala rada kraje. Na návrh hejtmana Michala Haška schválila záměr přípravy novely trestního zákona. „Konkrétně paragrafu 357 šíření poplašné zprávy. Kontaktuji nejvyššího státního zástupce a předsedu Nejvyššího soudu. Je potřeba formulovat přísnější tresty. Nikdo si nesmí myslet, že mu výhrůžka bombovým útokem projde jako nějaká klukovina," uvedl Hašek.

Naposledy zaútočil anonym na Blanensku tuto středu v Boskovicích. Na e-mail tamních strážníků dorazila odpoledne zpráva s řadou vulgárních nadávek. Stálo v ní, že na městském úřadě je bomba a že všichni chcípnou. „Ve zprávě však nebylo, o kterou budovu se jedná. Policisté a hasiči tak evakuovali budovy úřadu na náměstí 9. května i na Masarykově náměstí," poznamenal tajemník boskovické radnice David Škvařil, který byl mezi zhruba osmdesáti lidmi, kteří museli budovy opustit.

Policejní pyrotechnik se psem v prostorách úřadu žádnou nálož nenašel. „Tomu, kdo e-mail napsal, hrozí až tři roky za mřížemi. Za trestný čin šíření poplašné zprávy," doplnil policejní mluvčí.

Bomby ve školách často ohlašují žáci, kteří se chtějí třeba vyhnout písemce nebo si myslí, že udělají vtip, recesi. „Ale je to vážná věc, když se pak musí budova evakuovat a do terénu vyrazí pyrotechnici a hasiči. Někdy mají tyto poplašné zprávy na svědomí také duševně nemocní lidé," dodal Nečesánek s tím, že vypátrat anonymy je složité.

Z pěti podobných případů v předchozích čtyřech letech objasnili policisté dva. Kdo volal koncem října, že na Střední škole André Citroëna v Boskovicích je nálož, už ale policisté ví. Podle zjištění Blanenského deníku Rovnost se jedná o nezletilého mladíka. Policisté tehdy evakuovali všechny studenty i zaměstnance.

A to nejen z hlavní budovy na náměstí 9. května, ale i z odloučených pracovišť na Dřevařské ulici a ve Skalici nad Svitavou. „Celkem to bylo přes pět set lidí," upřesnil ředitel školy Karel Ošlejšek.

Další případ se stal o necelý měsíc později. V areálu jedovnické průmyslovky policisté stejně jako v Boskovicích žádné nálože nenašli. Po odesílateli e-mailu do jedovnické školy stále pátrají. Stejně jako po anonymovi, který poslal ve středu výhružnou zprávu boskovickým strážníkům.