Na parkovišti před horním můstkem propasti Macocha parkovalo hodinu po poledni jen asi dvacet aut a několik motorek, přestože se teplota pohybovala kolem dvaceti stupňů Celsia. Letní počasí, které má podle meteorologů na Velikonoční pondělí hrozit bouřkami, ale neodradilo od šlápnutí do pedálů čtyřicátníka z Vrbátek na Prostějovsku, který se vydal na víc než čtyřicetikilometrovou trasu už dopoledne. "I s přestávkami jsem to jel přes tři hodiny. Možná jsem to trochu podcenil," usmíval se muž, který chtěl zůstat v anonymitě.

Programátoři Ondřej Veselý (vlevo) a Lukáš Sochor se podíleli na vývoji chytré aplikace eRouška.cz, která může odhalit další lidi postižené koronavirem.
Nikdo cizí nezná vaši polohu, eRouška je i přesnější, říkají ajťáci z Brna

Na slabou návštěvnost si stěžoval i provozovatel tamního občerstvení Pavel Urbánek. "Lidí chodí málo. Loni touto dobou tady bylo plno. Myslím si, že sezona je letos v háji," posteskl si podnikatel.

Rozhovor s psycholožkou Hanou Jahnovou.
Únava a vyčerpání, od války jsme nic takového nezažili, říká psycholožka z Brna

Také u Býčí skály nebo u Santiniho chrámu ve Křtinách na Blanensku bylo pusto. Většinou po dvojicích jezdili na kolech nebo šli pěšky lidé na lávce pod hradem Veveří. A slabší návštěvnost byla oproti Bílé sobotě i na březích Brněnské přehrady.

Omezení se dotkla kin, kde se nyní nepromítá. Několik jihomoravských kin se proto zapojilo do projektu Moje kino LIVE.
Do divadla v teplácích, kino v obýváku. "Zakázaná" kultura zamíří až k vám domů

Park duchů připomínal i park u lednického zámku. Tam byla podle místních lepší návštěvnost na Bílou sobotu, kdy na parkovišti u zámku stálo asi třicet aut. Na mikulovském Svatém kopečku se během hodiny protočilo jen asi čtyřicet lidí.

Hasiči ze základny v brněnské Líšni preventivně dezinfikovali tři patra ve Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích.
Zásah speciální jednotky v bohunické nemocnici: dezinfikovala tři patra budovy

Ani do zámeckého parku ve Slavkově u Brna se davy nehrnuly. Přes den zůstával prázdný a tuto rutinu narušovali spíš jednotlivci. Zaměstnanci tu připravili alespoň drobné rozptýlení. Na stromy umístili cedulky, které symbolizují znamení zvěrokruhu, aby si návštěvníci mohli hledat svá vlastní. Ani hra však tuto neděli evidentně nelákala.

Cyklostezka v Bílovicích nad Svitavou.
Uvolněná karanténa: Brno běhá v Lužánkách, jezdí na kole k Olympii a přehradě

Potvrdilo se tak, že tradiční turistické cíle pozornost nepřitahují oproti tomu, co bývá jindy touto dobou zvykem. Neznamenalo to však, že by lidé na Vyškovsku nutně zůstávali doma. Bylo je možné potkat v přírodě, při odpočinku, lavičkách, při krmení kachen nebo rybaření.