Incident nad Vranovem popisuje pilot a publicista Jaroslav Špaček ve své knize Jedenapadesátý aneb historie 51. vrtulníkového pluku vesele i vážně. Krátce po poledni dvanáctého červenec roku 1987 dostala osádka jeho vrtulníkového pluku pokyn k vzletu.

Zamířit měli do Vranova nad Dyjí a objekt, který měli sledovat, byl po jejich příletu v Rakousku poblíž státní hranice. „Nejprve byl hotovostní vrtulník naváděn podél hranic tam zpátky mezi Vranovem a Slavonicemi s informací, že se cíl pohybuje směrem k vrtulníku, a to značnou rychlostí," píše Špaček v knize.

Vrtulník vystoupal až do výšky tří a půl kilometrů, sledovaný cíl ale mezi mraky jeho osádka stále neviděla. „Když ze země ohlásili vzdálenost dvě stě metrů, podíval se nadpraporčík Pospíchal nad sebe a vykulil oči. Nad ním proletěl v protisměru podivný tmavý předmět doutníkového tvaru," popisuje Špaček.

Dostal pokyn ke zničení cíle

Pilot vrtulníku kapitán Tesařík začal podle Špačka objekt pronásledovat, načež ze země obdržel pluk pokyn střílet a cíl zničit. Nebylo však možné jej zaměřit. „Pokud už se blížil k poloze vhodné pro střelbu, cíl vždy obratně změnil směr, navíc vždy manévroval směrem ke slunci," dodává Špaček s tím, že střelba nebyla možná také kvůli tomu, že vrtulník objekt pronásledoval přesně nad Vranovskou přehradou plnou lidí.

Po dvou minutách pak cíl údajně zmizel v mraku, načež měl podle radaru několik stovek metrů mířit ve vysoké rychlosti přímo proti vrtulníku, jež ho pronásledoval. „Během dalšího navádění na neznámý cíl se vrtulník dostal až nad Dukovany, poté se musel vrátit na svou základnu k doplnění paliva," vzpomíná Špaček.

PODÍVEJTE SE NA UPOUTÁVKU K FILMU FRANTA MIMOZEMŠŤAN:

Zdroj: Fénix Film

Následné sledování podle něj už nebylo třeba, protože cíl se mezitím přemístil nad Brno, potom nad Jaslovské Bohunice a Bratislavu, kde z obrazovek radaru zmizel.

Podle Špačka se dodnes neví, s čím se prostějovský vrtulník ve vzduchu setkal. „Ví se jen to, že po přistání osádka obdržela nařízení zničit veškeré záznamy radiokorespondence a parametrů letu," uzavírá.