Jak už Deník Rovnost informoval, Zuzana Candigliota policistům ukázat doklady odmítla. „Šikanovali mě pak dvouhodinovým držením na policejní stanici a dvěma osobními prohlídkami," popsala právnička. Krajský soud v Brně, který se případem zabýval, rozhodl, že policie postupovala nezákonně.
Když po ženě chtěli policisté doklady, odůvodnili to tím, že provádějí běžnou rutinní kontrolu dokladů v souvislosti s akcí Morava, kterou pořádali kvůli odhalování nelegálních imigrantů. Podle brněnského právníka Radoslava Dostála nebylo zdůvodnění policistů dostatečné. „Když policisté vyžadují doklady, musí mít zákonný důvod. A nějaké povšechné vysvětlení, že mají jakousi akci, mezi ně rozhodně nepatří," podotkl.
Policisté mohou o prokázání totožnosti požádat, pokud například někoho přistihnou při protiprávním nebo podezřelém jednání. „To stejné se týká i případů, kdy člověk odpovídá popisu někoho hledaného či pohřešovaného nebo se pohybuje v místě, kam nesmí vstupovat," vysvětlil brněnský právník Jan Tulis.
Pokud se člověk podle Dostála dobrovolně prokáže i v jiných případech, než které stanovuje zákon, jedná se pouze o jeho dobrou vůli. „Když odmítne, zadržet ho nemohou, protože jednal podle svého práva," podotkl.
Prokázání totožnosti nemusí nutně znamenat povinnost předložit policistům občanský průkaz. „Stačí vhodným způsobem prokázat své jméno, datum narození a místo pobytu. Někdy postačí tyto údaje pouze sdělit, až v pochybnostech člověk musí předložit doklad totožnosti," uvedl Tulis.
Ochránkyně práv
Pokud se člověk ocitne ve stejné situaci jako Candigliota, může se v Brně obrátit na veřejnou ochránkyni práv. „Nejdřív ale musí situaci řešit na ředitelství policie. Když se potom ozve nám, případ prověříme. Zjistíme, jak policie postupovala a jak případ vyhodnotila. Pokud nakonec usoudíme, že nejednala správně, informujeme ji a doporučíme, aby rozhodnutí přehodnotila," řekla mluvčí veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková. Podle ní se žena zachovala správně, i když se obrátila na soud. Dosáhla tak totiž závazného rozhodnutí.
Řada lidí by na místě právničky občanský průkaz policistům ukázala. „Pokud by byli příjemní a v uniformě, udělala bych to. Stejně bych se zachovala i v případě, kdybych se přichomýtla k nějaké události a musela vypovídat. Lidé, kteří mají na policii alergii, by se však možná zachovali jinak," řekla třeba Brňanka Ludmila Kovářová.
Jsou i tací, kteří s jednáním Candiglioty souhlasí. „Zachoval bych se stejně. Pokud nejsem vyloženě podezřelý, tak přece nikdo nemá důvod ke kontrole. Já s sebou radši občanský průkaz ani nenosím, abych ho nemusel nikde ukazovat," řekl například Brňan Ondřej Loup.
Podle Dostála případ ženy poukázal na problematiku příliš velkých pravomocí policistů. „Takhle to před pětadvaceti lety nebylo. Příkladem jsou třeba odposlechy nebo kamery na každém rohu. I odsoudit člověka je dnes neuvěřitelně snadné," podotkl právník.
KATEŘINA ŠEVČÍKOVÁ
VERONIKA PAPOUŠKOVÁ