Po několikadenním testování v podzemních prostorách tam tým robotiků z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického představuje speciální techniku. Roboty a drony, které mohou záchranáři nasadit při živelných katastrofách. Na záchranu lidí. „To je neuvěřitelné, co všechno umějí. A jak reagují na povely. Pánové jste moc šikovní,“ ukazuje palec nahoru týmu specialistů jedna z náhodných turistek.

V akci je k vidění například robot, který připomíná pavouka. Nebo čtyřnohý SPOT. Ten na povely programátora přes dálkové ovládání věrně napodobuje perfektně vycvičeného psa. „Z naší techniky je právě SPOT nejrychlejší a dokáže se nejlépe přizpůsobit nasazení v náročném terénu. Může vyrazit do podzemí nebo zavalených prostor jako první, aby prozkoumal a naplánoval, kam a kudy se vydají ostatní roboty. Do míst, kam už se nedostane, můžeme poslat drony,“ říká člen výzkumného týmu Tomáš Rouček.

Prostředí jeskyně podle něj výtečně simuluje extrémní podmínky, kde chybí GPS signál. Je vlhko, tma, bahno a náročný terén. „Podmínky jeskyně nedovolují, aby roboty ovládal manuálně člověk a budou proto při soutěži odkázány výhradně na svůj autonomní pohyb, rozhodování a vzájemnou koordinaci,“ vysvětluje Rouček.

Před jedenácti lety profouklo tornádo také Olešnici na Blanensku. Ničilo střechy.
Před jedenácti lety profouklo tornádo také Olešnici na Blanensku, ničilo střechy

Zároveň se jedná o ostrý cest na prestižní finálové kolo zámořské soutěže Darpa Subterranean Challenge. To se uskuteční letos v září. Z České republiky na něj míří dva týmy a jedním z nich je právě formace z ČVUT. Loni získala po úspěchu v jednom ze soutěžních kol 1,5 milionu dolarů. „Díky tomu jsme mohli investovat do nákupu moderního robotického hardwaru, abychom byli ve finále konkurenceschopní,“ říká vedoucí týmu Tomáš Svoboda.

Část peněz vědci použili na nákup dvou autonomních čtyřnohých robotů SPOT. Investovali také do nových dronů se senzory přizpůsobenými podmínkám autonomního letu v podzemních prostorách. Koupili i speciální techniku, která robotům umožní nejmodernější 3D vidění. „Jedním z důležitých cílů experimentů je ověření námi navržené a zkonstruované nástavby na SPOT i další pozemní roboty. Nástavba obsahuje senzory i výpočetní sílu pro plně autonomní nasazení robotů. Její součástí je rovněž unikátní zařízení pro odhazovaní komunikačních modulů,“ dodává Svoboda.

Jedním z výsledků experimentů v Býčí skále bude podle něj i základ otevřeného datového balíku pro experimenty robotiků po celém světě.