Turisté si prohlédnou také osm stovek replik mincí včetně nádoby, ve které se našly. Ta měla objem zhruba třetinu litru. Poklad Blanenští společně s odborníky slavnostně představili v pátek. „Celkem osm set kusů moravských stříbrných denárů doplňují dva kusy mincí českých denárů. V souboru dominují moravské ražby knížete a krále Vratislava II., dalších přemyslovských knížat i anonymní mince z druhé poloviny 11. a počátku 12. století. Mince byly uložené v dochované keramické nádobě a jsou ve vynikajícím stavu,“ popsal cenný nález Jiří Doležel z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Brně.

Nalezené mince zkoumá už několik let od doby, kdy se na Muzeum Blanenska obrátili poctiví nálezci. Muzeum tehdy nemělo archeologa a proto se obrátilo na odborníky z Akademie věd. Zatím je odborně zpracována zhruba polovina mincí. Podle ředitelky muzea Pavlíny Komínkové bude náročný proces určování mincí i jejich čištění a konzervování trvat ještě dlouho. „Zájemci si mohou po představení depotu vyrazit vlastní mince a na YouTube kanále muzea bude k dispozici přednáška doktora Doležela o složení a zpracování depotu,“ upřesnila Komínková.

Brno zvítězilo v obou kategoriích Superligy malého fotbalu.
Boskovice viděly double Brňanů, v Superfinále vyhráli obě kategorie

Takzvaný Bořitovský poklad je nyní součástí blanenských muzejních sbírek. A jak komentovali jeho nález mladí manželé, kteří si přáli zůstat v anonymitě? „Přemýšlíme, s jakými skutky bylo nabytí tak velkého jmění spojeno. Zda to byly úspory nabyté poctivým člověkem, nebo byly spojené se zlem a strádáním ostatních? Ať je to jakkoli, cítíme se být s původním majitelem pokladu svým způsobem osudově spojeni, protože jsme po devíti stech letech jeho velký majetek vrátili zpět na světlo světa,“ uvedli nálezci.

K Blanensku a historii mají podle svých slov silný vztah a proto si přáli, aby byl poklad vystavený v muzeu. Jako trvalá připomínka historie. Za nález dostanou odměnu. Krajští radní ji schválili minulý týden a bude to půl milionu. „Jsme rádi, že poklad neskončil na černém trhu, ale v Muzeu Blanenska, kde se na něj mohou lidé podívat,“ informoval hejtman Jan Grolich.

Hodnotu mincí na trhu odhadli odborníci na zrhuba 24,5 milionu korun. Podle nich šlo o naprosto unikátní nález. Má zásadní význam z hlediska poznání dějin moravského mincovnictví. Kromě pokladu z Bořitova návštěvníci v expozicích muzea uvidí také nález více jak šesti desítek mincí ze 16. století. Ty našel pomocí detektoru a společně s archeologem muzea Markem Novákem poté dohledal spolupracovník blanenského muzea začátkem loňského roku. Očištěné a nakonzervované mince pak z Blanska putovaly k odborníkům do numismatického oddělení Moravského zemského muzea. „Pro blanenský region jde o cenný nález vzhledem ke své komplexnosti a podchycenému nálezovému kontextu, který se díky včasnému oznámení podařilo zdokumentovat. Takových nálezů u nás není mnoho,“ uvedl archeolog blanenského muzea Marek Novák.