Odstavený vlak poničil barvou ve stanici Rájec-Jestřebí neznámý vandal v noci z pondělí na úterý. „Na soupravě posprejoval plochu asi sto metrů čtverečních,“ řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Podle mluvčí Českých drah Moniky Bezuchové se letos na Blanensku jedná o pátý nahlášený případ sprejerství na vlakových soupravách. Podobně dopadly vlaky také ve Skalici nad Svitavou a v Letovicích. „Náklady na odstranění jednoho metru čtverečního graffiti se pohybuje dle rozsahu a poškození laku mezi 300 až 600 korunami. V Jihomoravském kraji máme nejvíce podobných škod v Brně a ve stanicích, kde jsou soupravy odstavené přes noc,“ upřesnila mluvčí.

Uvedla, že v porovnání s předchozími lety však železničáři mají kvůli sprejerům stále nižší škody. V roce 2011 to bylo na území celé republiky zhruba 27,4 milionu korun. Letos je to zatím kolem šesti milionů.

Jihomoravský kraj se v žebříčku škod pohybuje na druhém místě v počtu nahlášených událostí. „Velký podíl na snížení škod má anti-graffiti tým. Ten pracuje od roku 2011 a je složený z našich zaměstnanců a členů ostrahy,“ dodala Bezuchová.