Na spotřebu mají Jihomoravané dohromady půjčeno téměř padesát miliard. Oproti těmto krátkodobým dluhům lépe splácejí spíše úvěry vázané na bydlení. „Celkově je na tom kraj dobře. Lidé si půjčují vyšší částky, ale ve srovnání s republikou celkově a dalšími kraji je dobře splácejí,“ poznamenal za registr David Píta.

Krátkodobý dluh

- lidé mají půjčeno 47,9 miliardy korun na spotřebu
- meziročně se objem dluhu v kraji zvýšil o čtyři miliardy
- průměrná dlužná částka na jednoho klienta je v 196 549 korun, což je blízko průměru za republiku (193,5 tisíce)

Drobnější půjčky uzavírají lidé častěji v předvánočním období. „V listopadu a na začátku prosince jsme zaznamenali nárůst spotřebitelských půjček o osm procent ve srovnání s celoročním průměrem,“ sdělil mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Průměrná hodnota předvánočních půjček byla podle nedávného průzkumu společnosti Kantar 8 493 korun. „Jako nejčastější důvod respondenti uvedli nedostatek hotovosti,“ řekl ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Od půjček na bohaté prožití svátků odrazuje Lukáš Zelený ze spotřebitelské organizace dTest. „Lidé musí důkladně zvážit časovou zátěž následného splácení. Pokud si jeden rok na dárky půjčí a daný úvěr budou splácet déle než dvanáct měsíců, z čeho zaplatí náklady na svátky za rok? U spotřebitelských úvěrů platí nebrat si je na takové zboží a služby, které se déle splácí než spotřebovávají,“ poradil.