Reakce na štípnutí jsou různě závažné. V případě, že kožní projevy doprovází dýchací potíže, otok obličeje či krku, může nastat šok i úmrtí. Dle aktuálních údajů Českého statistického úřadu bodnutí hmyzu podlehl v Jihomoravském kraji v roce 2018 jeden člověk.

Podle odborníka z Mendelovy univerzity Antonína Přidala by se měl člověk, obzvlášť pokud je alergický, hmyzu vyhnout. „Jestli třeba šlápne do hnízda, musí rychle utéct, aby dostal co nejméně žihadel. Štípance musí chladit a v případě dýchacích potíží ihned přivolat lékařskou pomoc,“ sdělil.

Obžalovaná Renata Mikulášková.
Bodala ji a bila tyčí. Po útoku ženě lékaři vytáhli čepel nože z čelisti

Mimo to lidem v létě hrozí i jiná nebezpečí. A to například utonutí. Od června vyrazili záchranáři k více než dvěma desítkám případů. Z toho dva skončily smrtí. „Topící se ženu na Břeclavsku se nám nepodařilo zachránit a důchodkyně v Brněnské přehradě zemřela ještě před naším příjezdem,“ konstatovala Bothová. Zároveň upozorňuje, že třeba koupání v opilosti je velmi nebezpečné.

Výjezdy záchranky
- zhruba padesátkrát za měsíc kvůli poštípání hmyzem
- více než dvacetkrát od června k tonoucím se lidem
- velmi ojediněle kvůli zasáhnutí bleskem nebo uštknutí hadem

S tím souhlasí i ředitel Plavecké školy Brno Radim Vítek. „Nejhorší je, že opilí lidé často ztrácejí zábrany a třeba přecení svoje schopnosti,“ řekl. Doplnil, že ve škole učí svěřence pravidlům bezpečného plavání. Mezi ty patří třeba zákaz skákání do neznámých vod, plavání pod vlivem nebo osamotě.

V horkých letních dnech přicházejí bouřky a s tím i nebezpečí zasáhnutí bleskem. Takových případů je ale v řádech jednotek. „Nepohybujte se po otevřeném prostranství. Neschovávejte se pod opuštěnými stromy,“ varují na svém webu hasiči.

Interiér prvorepublikového bytu v ulici Hlinky 46.
Unikátní interiér brněnského bytu vypadá jak z vily Tugendhat. Podívejte se

Mezi další ojedinělé případy ohrožující zdraví se řadí uštknutí hadem. V tom případě je vždy nutné volat pomoc. Přesně tak se zachoval minulý týden muž pracující na zahradě na Blanensku. Podle odborníků jej zřejmě uštkla zmije.

LENKA KROČILOVÁ